Czytasz dzięki

Każdy wyborca dostanie dwie karty do głosowania

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-09-2005, 13:43

W niedzielę 25 września wyborca, który przyjdzie do lokalu wyborczego, dostanie dwie karty do głosowania: pojedynczą żółtą z nazwiskami kandydatów na senatorów oraz białą broszurę zawierającą listy kandydatów na posłów.

W niedzielę 25 września wyborca, który przyjdzie do lokalu wyborczego, dostanie dwie karty do głosowania: pojedynczą żółtą z nazwiskami kandydatów na senatorów oraz białą broszurę zawierającą listy kandydatów na posłów.

W niektórych okręgach wyborca otrzyma zamiast broszury jeden duży, biały arkusz zawierający na jednej stronie wszystkie listy okręgowe z nazwiskami kandydatów. W wyborach do Sejmu, na karcie do głosowania umieszczone będą listy kandydatów na posłów w kolejności numerów, jakie w losowaniu otrzymały komitety wyborcze.

Spośród komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich 41 lub w 40 okręgach wyborczych, Ruch Patriotyczny wylosował numer 1 i takim numerem opatrzone będą na kartach wyborczych jego listy.

Kolejne numery otrzymały komitety i ich listy: Polska Partia Pracy - 2; Liga Polskich Rodzin - 3; Partia Demokratyczna-demokraci.pl - 4; Socjaldemokracja Polska - 5; Prawo i Sprawiedliwość - 6; Sojusz Lewicy Demokratycznej - 7; Platforma Obywatelska - 8; Polska Partia Narodowa - 9; Polskie Stronnictwo Ludowe - 10.

Następne numery rozlosowane zostały wśród komitetów, które zarejestrowały listy w minimum połowie okręgów wyborczych. I tak listy Platformy Janusza Korwin-Mikkego będą miały numer 12, Ogólnopolskiej Koalicji Obywatelskiej - 13 a Samoobrony - 15.

Należy bardzo uważnie wypełniać kartę do głosowania, bo w razie pomyłki nie można otrzymać nowej. Głosując należy postawić znak "x" w kratce, która znajduje się z lewej strony nazwiska kandydata, którego chcemy poprzeć. Postawienie w kratce innego znaku lub jej zamazanie spowoduje, że głos będzie nieważny.

Jeśli znak "x" pojawi się przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy okręgowej - głos będzie ważny, ale zaliczony zostanie na konto tego kandydata, którego nazwisko umieszczone jest na liście w pierwszej kolejności.

Głos zostanie uznany za nieważny jeśli znak "x" postawiony zostanie przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list lub nie będzie go przy nazwisku żadnego kandydata.

Stanie się tak również wtedy, gdy znak "x" postawiony zostanie przy nazwisku kandydata, którego nazwisko wcześniej zostało skreślone z listy, albo gdy głos został oddany na kandydata listy, która została unieważniona.

Może się bowiem tak zdarzyć, że już po wydrukowaniu kart wyborczych, jakaś lista zostanie unieważniona lub jakiś kandydat zostanie skreślony, albo sam się wycofa. Wtedy i lista i nazwisko kandydata pozostają na kartach, ale w lokalu wyborczym pojawia się obwieszczenia informujące o tym, że głos oddany na tę listę lub tego kandydata będzie nieważny.

Nieco inaczej wygląda głosowanie w wyborach do Senatu. Na jednej karcie wyborczej umieszczone będą nazwiska kandydatów na senatorów w kolejności alfabetycznej. Przy nazwiskach będzie podana nazwa komitetu wyborczego, który wystawił kandydat lub jej skrót.

Również tutaj głosuje się stawiając znak "x" w kratce znajdującej się z lewej strony nazwiska kandydata. Aby głos był ważny trzeba postawić znak "x" przy nazwiskach tylu kandydatów, ilu senatorów wybieranych jest w danym okręgu, lub przynajmniej przy jednym nazwisku. Na przykład jeśli w okręgu do zdobycia są 4 mandaty senatorskie, można postawić maksymalnie cztery znaki "x", a minimalnie jeden.

W wyborach do Senatu głos jest nieważny, jeśli znak "x" nie pojawi się przy żadnym nazwisku lub przy nazwiskach większej liczby kandydatów niż jest mandatów do zdobycia w danym okręgu.

Głos zostanie uznany za nieważny jeśli znak "x" postawiony zostanie np. przy dwóch nazwiskach, a przy trzecim kratka zostanie zamazana, albo gdy wskazany zostanie kandydat, który został wcześniej skreślony z listy osób ubiegających się o mandat senatorski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane