KBC dostało wsparcie, Kredyt Bank w górę

Kamil Zatoński
opublikowano: 22-01-2009, 10:54

Na giełdzie w Brukseli kurs KBC eksplodował po tym, jak poinformowano, że bank zostanie zasilony kwotą 2 mld EUR w ramach pomocy od tamtejszego rządu. Dzięki temu oddech łapie też polska odnoga grupy: notowania Kredyt Banku rosną o 10 proc.

To już drugi zastrzyk kapitałowy, jaki od rządu Belgii otrzymała grupa finansowa, druga pod względem wielkości na tamtejszym rynku. W ubiegłym roku KBC wchłonęło już 3,5 mld EUR. Niewiele to pomogło, bo ubiegły rok zakończył się dla firmy stratą rzędu 2,5 mld EUR. Od początku roku do wczoraj akcje KBC Groep na giełdzie Euronext potaniały o 66 proc., a dołożyła się do tego obawa, że KBC Ancora, wiodący akcjonariusz grupy, zostanie zmuszony do sprzedaży części lub całości posiadanego pakietu, bo stanowi on zabezpieczenie kredytów.

Dziś kurs KBC Groep skoczył jednak o ponad 40 proc. do 10,60 EUR, a równolegle dobry początek sesji zanotował Kredyt Bank. Jego akcje drożały w pewnym momencie nawet do 7,19 zł, tj. o 11 proc. Przypomnijmy – w poniedziałek cena KB spadła o 28 proc., a wczoraj o 6,8 proc.

Na łamach „Rzeczpospolitej” Maciej Bardan, prezes Kredyt Banku, mówi, że nie ma żadnych przyczyn uzasadniających tak duży spadek kursu banku, a jego wyniki za IV kw. będą tylko „lekko” słabsze od „średniego z poprzednich kwartałów”. Średni zysk netto za ostatnie cztery kwartały to 92,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KBC dostało wsparcie, Kredyt Bank w górę