Wskaźniki nastrojów gospodarczych (ESI) w Unii Europejskiej oraz strefie euro spadły w marcu, poinformowała Komisja Europejska.
Wskaźnik nastrojów w Unii Europejskiej spadł o 0,3 pkt. do 97,4 pkt. W strefie euro spadł o 0,3 pkt. do 99,3 pkt.
W marcu niższy niż w lutym okazał się także wskaźnik oczekiwań dotyczących zatrudnienia (EEI). W Unii Europejskiej spadł o 0,1 pkt. do 107,6 pkt., a w strefie euro spadł o 0,3 pkt. do 109 pkt.

Komisja Europejska tłumaczy spadek ESI w marcu niewielkim pogorszeniem nastrojów w przemyśle, handlu detalicznym i budownictwie. Nastroje w sektorze usług, a także wśród konsumentów nie zmieniły się.
Spośród największych europejskich gospodarek największą poprawę nastrojów zanotowano we Włoszech (2 pkt.), Holandii (0,9 pkt.) i Francji (0,7 pkt.). Najmniejsza zmiana nastrojów nastąpiła w Polsce (0,3 pkt.), Hiszpanii (0,1 pkt.) i Niemczech (-0,1 pkt.).
KE wskazuje, że poprawa nastrojów w przemyśle wygasła w marcu na skutek pesymizmu menedżerów dotyczącego oczekiwań co do produkcji. Nastroje w sektorze usług nie zmieniły się.
KE zwraca uwagę, że po pięciu miesiącach przestały się poprawiać nastroje konsumentów. Mniej pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą w swoich krajach.
Podpis: Marek Druś