KE: spadek wskaźnika nastrojów gospodarczych w marcu

opublikowano: 30-03-2023, 12:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wskaźniki nastrojów gospodarczych (ESI) w Unii Europejskiej oraz strefie euro spadły w marcu, poinformowała Komisja Europejska.

Wskaźnik nastrojów w Unii Europejskiej spadł o 0,3 pkt. do 97,4 pkt. W strefie euro spadł o 0,3 pkt. do 99,3 pkt.

W marcu niższy niż w lutym okazał się także wskaźnik oczekiwań dotyczących zatrudnienia (EEI). W Unii Europejskiej spadł o 0,1 pkt. do 107,6 pkt., a w strefie euro spadł o 0,3 pkt. do 109 pkt.

Komisja Europejska tłumaczy spadek ESI w marcu niewielkim pogorszeniem nastrojów w przemyśle, handlu detalicznym i budownictwie. Nastroje w sektorze usług, a także wśród konsumentów nie zmieniły się.

Spośród największych europejskich gospodarek największą poprawę nastrojów zanotowano we Włoszech (2 pkt.), Holandii (0,9 pkt.) i Francji (0,7 pkt.). Najmniejsza zmiana nastrojów nastąpiła w Polsce (0,3 pkt.), Hiszpanii (0,1 pkt.) i Niemczech (-0,1 pkt.).

KE wskazuje, że poprawa nastrojów w przemyśle wygasła w marcu na skutek pesymizmu menedżerów dotyczącego oczekiwań co do produkcji. Nastroje w sektorze usług nie zmieniły się.

KE zwraca uwagę, że po pięciu miesiącach przestały się poprawiać nastroje konsumentów. Mniej pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą w swoich krajach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane