KFI COLLOSEUM: SPÓŁKA POD NADZOREM UOP

Maria Trepińska
opublikowano: 07-11-2000, 00:00

KFI COLLOSEUM: SPÓŁKA POD NADZOREM UOP

Firma prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia zakładów stalowych za granicą

SZUKANIE MOŻLIWOŚCI: Nie wykluczam konsolidacji Colloseum z innym podmiotem zagranicznym, to może nam ułatwić realizację przyjętej strategii — mówi Józef Jędruch, prezes Colloseum. fot. Andrzej Wawok

Należące do Józefa Jędrucha Konsorcjum Inwestycyjno-Finansowe Colloseum z Ornontowic nie zamierza wycofywać się z branży hutniczej. Mimo prowadzonych działań UOP, sprawdzających spółkę Colloseum, firma nie zmienia planów inwestycyjnych.

W ciągu dwóch najbliższych lat KFI Colloseum chce zakończyć budowę grupy kapitałowej, która uczestniczyłaby w przetargach na modernizację sektora elektroenergetycznego oraz kompleksowych usług budowlanych.

Konsolidacja podmiotów

— Pod koniec października 2000 r. wystąpiliśmy do KPWiG z wnioskiem o uzyskanie zgody na przekroczenie progu 33 proc. akcji w Energomontażu Północ i Hucie Ferrum. Jest to pierwszy krok do konsolidacji podmiotów, w których posiadamy udziały — mówi Józef Jędruch, prezes Colloseum.

Obecnie KFI posiada w Hucie Ferrum około 9 proc. akcji, ale, poprzez osoby i firmy powiązane z konsorcjum, dysponuje pakietem ponad 50 proc. akcji. Ponadto firma ma pakiety większościowe w Energomontażu Północ oraz w spółce Pirm z Lublina.

Wnioski złożone

Od kilku miesięcy KFI ubiega się o przejęcie pakietów akcji Huty Buczek, należącej do NFI, oraz Huty Zawiercie, kontrolowanej przez Impexmetal. Obie oferty Colloseum czekają na rozpatrzenie.

Zdaniem Józefa Jędrucha, prawdopodobnie informacja o tym, że KFI złożyło wstępną ofertę nabycia 25 proc. akcji Huty Sendzimira spowodowała, że spółką zainteresował się UOP.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Może działania UOP mają na celu sprawdzenie, czy stać nas na przejmowanie kolejnych hut. W czwartek z siedziby spółki urzędnicy zabrali weksle wartości 38 mln zł — twierdzi Józef Jędruch.

Obecnie KFI prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia zakładów stalowych w Hiszpanii i na Węgrzech.

— Przeciągają się negocjacje w sprawie sprzedaży pakietów akcji krajowych hut, które produkują pręty zbrojeniowe, dlatego szukamy możliwości w innych państwach — mówi prezes Jędruch.

Zamierzeniem KFI jest zbudowanie takiej grupy kapitałowej, która oferowałby kompleksowe usługi dla branży elektroenergetycznej.

23 października Prokuratura Okręgowa w Katowicach postanowiła przeszukać pomieszczenia oraz sprawdzić dokumentację KFI Colloseum, w związku z nieprawidłowościami, ujawnionymi przez Urząd Kontroli Skarbowej. Sprawą zajął się także UOP.

Postępowanie UOP

— Prowadzimy postępowanie przygotowawcze w sprawie działalności KFI Colloseum, a nie przeciwko osobie. Jest to obecnie wstępny etap śledztwa i dlatego nie mogę jeszcze powiedzieć, kiedy się on zakończy i z jakim skutkiem — mówi Zbigniew Nowak z UOP w Katowicach.

Zdaniem prokuratury, w trakcie kontroli skarbowej stwierdzono, że niektóre dokumenty spółki noszą ślady przerabiania, a ponadto nie udostępniono kontrolującym wszystkich żądanych dokumentów. Zdecydowano się więc na przeszukanie mieszkań udziałowców KFI. Józef Jędruch, prezes Collosem, nie zgadza się ze stawianymi zarzutami i dlatego złożył w tej sprawie zażalenie do prokuratury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane