KGHM celuje troszkę niżej

GRA
opublikowano: 18-12-2009, 00:00

Kombinat przewiduje, że zarobi w 2010 r. nieco mniej niż w 2009. Analitycy oczekują 2,2 mld zł zysku.

Kombinat przewiduje, że zarobi w 2010 r. nieco mniej niż w 2009. Analitycy oczekują 2,2 mld zł zysku.

Miedziowa firma wypuściła wczoraj na rynek nieoficjalną zapowiedź przyszłorocznego wyniku netto. Jak podał serwis wyborcza.biz, powołując się na agencję Reuters, zysk będzie "nieznacznie niższy" od zaplanowanego na 2009 r. (chodzi o 2,25 mld zł).

Rynek negatywnie zareagował na te informacje. Kurs się załamał, ale na chwilę. Zakończył dzień na poziomie 99 zł, po spadku o 2,1 proc.

— Ten szacunek jest zgodny z konsensusem rynkowym, który zakłada, że KGHM wypracuje w przyszłym roku 2,2 mld zł czystego zarobku. Nie powinien być zaskoczeniem dla rynku — komentuje Robert Maj, analityk KBC Securities.

Pozytywnie do tych szacunków podchodzi Józef Czyczerski, przewodniczący działającej w KGHM Solidarności.

— Wynik nieco niższy od tegorocznego i tak jest bardzo dobry. Będzie jednym z lepszych w historii KGHM — zauważa Józef Czyczerski.

Przypomina jednak, że prognozy KGHM często są zmieniane. W 2009 r. zmieniały się trzy razy: zarząd zaczął od 0,5 mld zł, a skończył na 2,25 mld zł.

Przyszłoroczny budżet będzie dziś dyskutowany na posiedzeniu rady nadzorczej.

— Nie będzie głosowany budżet jako taki, tylko informacja o budżecie. Nie można jeszcze mówić o oficjalnej prognozie — wyjaśnia Anna Osadczuk, rzeczniczka KGHM.

Poza tym nadzór zajmie się premią dla zarządu za wyniki w III kw. (z reguły premie stanowią około 40 proc. wynagrodzenia). Zarząd przedstawi też założenia polityki nieruchomościowej. Nadzór nie zajmie się dziś kwestią rozmów płacowych ze związkami. Ruszyły na początku grudnia i nie osiągnięto jeszcze porozumienia.

— Do kolejnego spotkania z zarządem dojdzie najprawdopodobniej po Nowym Roku — mówi Józef Czyczerski.

Związki domagają się podwyżek 300 zł na pracownika, a także większego odpisu na fundusz socjalny. Przy zatrudnieniu 18,3 tys. osób, oznacza to dla spółki wzrost rocznych wydatków płacowych o 66 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu