KGHM da 250 mln zł ekstra

ES
opublikowano: 11-04-2007, 00:00

Hossa cieszy akcjonariuszy KGHM. Problem w tym, że wiąże się to z dodatkowymi wypłatami dla załogi.

Hossa cieszy akcjonariuszy KGHM. Problem w tym, że wiąże się to z dodatkowymi wypłatami dla załogi.

Choć ceny miedzi w pierwszej połowie roku miały być wysokie, nikt nie spodziewał się aż takiego skoku. Analitycy prognozowali, że nie przekroczą 6200 USD/t. Tymczasem w ubiegłym tygodniu cena miedzi pokonała pułap 7 tys. USD/t. Zarząd KGHM przy prognozie zysku na ten rok (2,97 mld zł) założył, że jej średnia cena wyniesie 5700 USD/t.

Jeśli koncern osiągnie planowane niemal 3 mld zł zysku, sporo skapnie załodze koncernu. W kwestii premii z zysku związki nie muszą już — jak do tej pory — negocjować z zarządem, straszyć wejściem w spór zbiorowy lub strajkiem, bo nagrody im się po prostu należą. Gwarancje ich wypłaty daje górnikom porozumienie z zarządem i regulamin wypłat ekstrapremii z zysku. Jeśli zysk KGHM sięgnie w tym roku 3 mld zł, spółka będzie musiała przeznaczyć na nagrody dla załogi niemal 250 mln zł, czyli o ponad 50 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Związkowcy oczywiście są tym zachwyceni.

— Jeśli w pierwszym półroczu spółka osiągnie zakładany zysk, to już w lipcu górnicy mogliby otrzymać zaliczkowo pierwszą premię wysokości swojego średniego wynagrodzenia. Złożymy wniosek w tej sprawie — mówi Józef Czyczerski, przewodniczący miedziowej Solidarności.

— Taki układ cieszy, gdy zyski spółki są duże, trudniej jednak będzie w okresie dekoniunktury, bo wysokość nagród uzależniona jest od zysku —mówi Ryszard Zbrzyzny, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego i poseł SLD.

Średnia płaca w Polskiej Miedzi wynosi 7 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ES

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy