KGHM odpadnie z grona liderów GPW

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 22-12-2004, 00:00

Notowania KGHM spadały podczas wczorajszej sesji nawet o 8 proc. To efekt ujawnienia prognoz finansowych spółki na przyszły rok. Ich publikacja znów podkopała i tak wątłe zaufanie rynku dla zarządu spółki. Przedstawione szacunki mają się bowiem nijak do deklaracji prezesa sprzed zaledwie kilku tygodni. Jak widać, inwestorzy szybko zapominają, że jeszcze niedawno KGHM ciągnął indeksy do góry. Teraz dystans między miedziową spółką, a obecnymi liderami giełdy — PKN i TP SA — systematycznie się zwiększa. Na zamknięciu kurs KGHM spadł o 4,6 proc.

W tym roku KGHM ma zarobić na czysto 1,34 mld zł. Tymczasem prognoza na 2005 rok mówi o 0,94 mld zł zysku netto. Nie byłoby powodu do bardzo nerwowych reakcji, gdyby nie wcześniejsze, buńczuczne zapowiedzi prezesa Wiktora Błądka, że KGHM może wypracować w przyszłym roku nawet 2 mld zł zysku netto. Kto teraz uwierzy w obietnice zarządu KGHM, który zmienia prognozę zysku o 1 mld zł? W tej sytuacji trudno oceniać inwestycje w akcje spółki pod kątem dywidendy. Władze zadeklarowały chęć podzielenia się tegorocznym zyskiem. Istnieje jednak poważne ryzyko, że te zapowiedzi mogą pozostać w sferze marzeń.

Notowania kombinatu poruszają się w ślad za kursem miedzi. W pierwszej połowie roku ceny surowca wyznaczały kolejne rekordy na fali optymizmu w gospodarce. Ostatnio nastroje na tym rynku nieco się popsuły i notowania miedzi podlegają silnym wahaniom. Dodatkowo inwestorzy byli rozczarowani wynikami KGHM za ostatni kwartał. W efekcie spółka straciła status lokomotywy giełdy na rzecz Orlenu. Dopóki na rynku będzie panował dobry nastrój, popyt ze strony inwestorów zagranicznych będzie ograniczał przecenę miedziowych akcji. Szukają oni dużych, płynnych spółek, a to gwarantuje im nieliczna grupa spółek, w której jest KGHM. Jednak na powrót hossy na tych walorach lepiej już nie liczyć. Zdaniem analityków BDM PKO BP, wiele wskazuje na to, że cykliczny szczyt notowań na rynku miedzi jest już za nami.

Znacznie lepsze perspektywy pod względem wzrostu kursu ma PKN Orlen. Spółka jest chwalona nie tylko za osiągane w korzystnych warunkach gospodarczych rekordowe wyniki. Efekty zaczyna przynosić program oszczędnościowy. PKN nadal będzie ciągnął rynek razem z Telekomunikacją Polską. Pokonanie przez kurs Orlenu poziomu 40 zł to tylko kwestia czasu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / KGHM odpadnie z grona liderów GPW