KGHM spada, bo miedź tanieje

JO, Bloomberg
opublikowano: 29-09-2008, 13:12

Bardzo dynamiczna przecena miedzi, której cena dużymi krokami zbliża się do ostatniego dna, negatywnie wpływa na notowania lubińskiego koncernu.

Miedź, najmocniej zyskujący surowiec w 2007 roku, może zakończyć bilans roku na minusie. W takim przypadku inwestorzy musieliby cofnąć się do 2001 roku.

Surowiec, używany m.in. do produkcji drutów oraz rur miedzianych, może spaść nawet 11 proc. do 2,75 USD za funta w Nowym Jorku do 31 grudnia br. w związku ze spadkiem popytu. Taki obraz sytuacji sugeruje Michael Pento, zarządzający 1,5 mld dolarów w Delta Global Advisors w Holmdel, New Jersey. 

Firma budowlana zużywa przeciętnie 400 funtów miedzi na wybudowanie średniej wielkości domu w USA. W związku z szukającym dna kryzysem na rynku nieruchomości cena surowca będzie spadać. Sprzedaż nowych domów za oceanem spadła w zeszłym miesiącu do poziomu sprzed 17 lat. W zeszłym tygodniu cena miedzi spadła 3,2 proc. do 3,0745 USD za funta na Comex. Tym niechlubnym wynikiem zajęła ostatnie miejsce, spośród 19 surowców liczonych w indeksie CRB.

Tylko w ostatnich sześciu latach kontrakty terminowe na miedź zyskiwały każdego roku około 30 proc. Dynamiczne wzrosty były spowodowane m.in. ogromnym popytem ze strony Chin. W tym czasie kopalnie od Chile, aż po Australie nie mogły nadążyć z wydobyciem surowca.

O godz. 14.07 za jedną tonę miedzi na LSE trzeba było zapłacić 6582 dolarów. Przecena jest bardzo dynamiczna. Niewykluczone, że w obliczu obecnego kryzysu na rynku surowcowym miedź zbliży się do ostatniego dna z 17 grudnia 2007 roku na pułapie 6393,4 USD/tona.

O tej samej porze KGHM traci najmocniej z blue chipów, aż 8,5 proc., i kosztuje 54,00 zł za akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KGHM spada, bo miedź tanieje