Kiedy opłaty za parking są kosztem

JERZY KOZERSKI
opublikowano: 29-07-2013, 00:00

Opłaty parkingowe i opłaty za przejazd autostradą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tylko do limitu kilometrówki — tak orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 1945/11, podzielając zaskarżone stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

W rzeczonej sprawie spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu zwróciła się z o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie tego, czy koszty opłat parkingowych i opłat za przejazd autostradą poniesione przez pracowników w trakcie podróży służbowej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu spółki na zasadach ogólnych, określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwanej dalej ustawą o CIT. Spółka zwróciła jednak uwagę na trudności interpretacyjne, które wyniknąć mogą z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a ustawy o CIT, zgodnie z którym wydatki ponoszone na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów w celu odbycia podróży służbowej można zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu jedynie do pewnego poziomu. Limit ten wyznacza właściwe rozporządzenie i wynosi on — za 1 km przebiegu pojazdów — nie więcej niż 0,5214 zł w przypadku pojemności skokowej do 900 cm sześc. i 0,8358 zł w pozostałych przypadkach (tzw. kilometrówka). Jednak zdaniem spółki, art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a ustawy o CIT znajduje zastosowanie w odniesieniu do nakładów na paliwo i ewentualne zużycie samochodu, zaś wydatki na opłaty parkingowe i opłaty za autostrady można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu na zasadach ogólnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się z opinią spółki, podobnie jak rozpatrujący skargę spółki WSA w Poznaniu. Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę kasacyjną spółki, podzielił stanowisko WSA i dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. W uzasadnieniu wyroku oddalającego skargę, NSA podniósł, że sporny przepis — tj. art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a ustawy o CIT, mówi o „używaniu” pojazdu, termin ten zaś odnosi się nie tylko do kosztów eksploatacyjnych (paliwo, koszty napraw etc.), ale także do kosztów opłat parkingowych i opłat za autostrady.

Powyższy wyrok ma szczególne znaczenie w świetle obowiązującego od 1 marca 2013 r. rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167), które wyznacza też minimalny zakres ochrony pracownika sfery prywatnej. Rozporządzenie to bowiem statuuje obowiązek zwrotu poniesionych przez pracownika opłat za przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, miejsca parkingowe oraz inne niezbędne wydatki wiążące się bezpośrednio z podróżą służbową, które zostały określone lub uznane przez pracodawcę oraz właściwie udokumentowane. Podsumowując, można zatem uznać powyższy wyrok NSA za niekorzystny dla pracodawców, bowiem z jednej strony zobowiązani są zwracać koszty opłat za autostradę i parking, z drugiej zaś strony nie mogą tych wydatków zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu.

JERZY KOZERSKI

prawnik w kancelarii Weremczuk Bobeł i Wspólnicy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JERZY KOZERSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu