Kiedy spada Europa i Stany, cenne stają się akcje japońskie

Anna Borys
opublikowano: 03-08-2007, 00:00

Zawirowania na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych pociągnęły w dół fundusze działające na parkietach amerykańskich, europejskich i azjatyckich. W ostatnim tygodniu najgorzej zachowywał się portfel Pioneera Akcji Rynków Wschodzących. Między 24 a 31 lipca wartość jego jednostki inwestycyjnej zjechała o 3,80 proc. Niewiele lepszy był PKO/CS Amerykańskiego Rynku Akcji. Jego klienci stracili w tym okresie 3,25 proc. Tylko dwa fundusze działające za oceanem i w Europie były na plusie. Funkcjonujący od połowy czerwca Skarbiec Top Funduszy Zagranicznych osiągnął stopę zwrotu na poziomie 1,69 proc. Fundusz obraca jednak zaledwie 18 mln zł. Nad kreską był także Investor Bułgaria i Rumunia. Wypracował on wynik 0,81 proc.

Nie wszyscy jednak tracą na przecenach. Znakomicie radziły sobie między 24 a 31 lipca produkty oparte na rynku japońskim — zarządzający funduszem PKO/CS Japońskiego Rynku Akcji zarobił dla swoich klientów 1,53 proc. PKO/CS Małych i Średnich Spółek zaś wypracował stopę zwrotu na poziomie 1,18 proc.

Nadal jednak w dłuższej perspektywie to fundusze rynków wschodzących przynoszą najwyższe zyski swoim klientom. Liderem wzrostów w ostatnim miesiącu był AIG Parasol Podatkowy Akcji Chińskich i Azjatyckich. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła o 6,22 proc. Tuż za nim był Arka BZ z wynikiem 5,63 proc. Gorzej z produktami działającymi na parkietach rozwiniętych. Pioneer Akcji Amerykańskich wypracował stopę zwrotu na poziomie minus 5,13 proc, zaś notowania Pioneera Akcji Europejskich zjechały w ostatnim miesiącu o 3,80 proc.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu