Kluczem do sukcesu jest stabilizacja

Zainaugurowanie drugiej edycji naszego projektu „Czas na patriotyzm gospodarczy” 1 września, kilka godzin po obchodach 74. rocznicy wybuchu wojny, na nieodległej od półwyspu Westerplatte gdańskiej PGE Arenie miało szczególną wymowę symboliczną. W niedzielne południe na zaproszenie „PB” niezawodnie stawiło się dwóch ministrów oraz ekstraklasa menedżerów spółek skarbu państwa.

Skład debaty był nieprzypadkowy, jako że jej temat brzmiał „Polskie firmy z tradycjami”. Niektóre z potęg powstawały jako sztandarowe inwestycje PRL, inne razem z niepodległą Polską już przygotowują się do stulecia. Niezależnie jednak od korzeni firm ich szefowie akcentowali, że dla budowania marki konieczna jest stabilizacja wizji rozwojowej i strategii biznesowej.

Tomasz Siemieniec, redaktor naczelny "Pulsu Biznesu"
Zobacz więcej

Tomasz Siemieniec, redaktor naczelny "Pulsu Biznesu"

Dlatego tak ważne staje się unormowanie zarządzania narodowymi czempionami. Ostatnie próby ekip politycznych okazały się nieudane. W poprzedniej kadencji rząd przyjął projekt ustawy „o zasadach wykonywania niektórych uprawnień skarbu państwa”, który zdążył zaliczyć pierwsze sejmowe czytanie. Obecnie trwają prace resortu skarbu i rady gospodarczej przy premierze nad jego reaktywacją. „PB” będzie je wspierał w nadziei, że uda się wypracować tryb merytorycznego nadzoru oraz obiektywnego doboru kadr dla spółek z udziałem skarbu państwa. Z pożytkiem dla wszystkich Polaków.

Przeżytkiem stają się konkursy na stanowiska prezesów i członków zarządów. Ich wyniki często zaskakują rynki, a poza tym nie są one żadną gwarancją dotrwania do końca kadencji. Ale jeszcze większą słabością systemu jest dobór rad nadzorczych. Chlubnym wyjątkiem jest zbudowana rzeczywiście z fachowców rada Polskich Inwestycji Rozwojowych, która wkrótce zaczynie działalność. Wypada wyrazić nadzieję, że po uchwaleniu wspomnianej wyżej ustawy tak przemyślane i trafne decyzje kadrowe staną się normą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ SIEMIENIEC, redaktor naczelny

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kluczem do sukcesu jest stabilizacja