KNF każe inwestorowi sprzedać akcje FM Banku

ONO
08-04-2014, 16:05

- Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zakazała wykonywania prawa głosu z akcji FM Bank PBP SA przez PL Holdings S.a.r.l. oraz Abris–EMP Capital Partners Limited oraz nakazała zbycie wszystkich akcji FM Bank PBP SA posiadanych przez PL Holdings S.a.r.l. do 31 grudnia 2014 r. – napisano w komunikacie Komisji.

FM Bank PBP to jeden z najmniejszych banków w Polsce. Jest adresowany do mikroprzedsiębiorców. Od sierpnia 2013 r. kieruje nim Sławomir Lachowski, wcześniej m.in. prezes BRE Banku. W  kwietniu 2013 r. FM Bank bank miał 2,8 mld zł aktywów i 225 mln zł kapitałów, obsługiwał 25 tys. mikrofirm i 15 tys. klientów detalicznych w 56 oddziałach. W 2015 r. zakładana liczba klientów to 60 tys.

Sławomir Lachowski, fot. Borys Skrzyński
Zobacz więcej

Sławomir Lachowski, fot. Borys Skrzyński

Z krótkiego uzasadnienia dowiadujemy się, że Abris nie wypełnił zobowiązań inwestorskich wobec KNF, „co w ocenie Komisji ma negatywny wpływ na ostrożną i stabilną działalność banku”. Nadzorca powołuje się na art. 25n i art. 25h ustawy Prawo bankowe. Te obejmują dość szeroki zakres przewin inwestora kończących się odebraniem prawa wykonywania głosu: od niewywiązania się z dostarczenia żądanych dokumentów i dodatkowych informacji, brak rękojmi stabilnego zarządzania, aż po finansowanie czerpane z niewiadomych źródeł.

Przypomnijmy, że Abris przekonał się już o zdecydowaniu KNF, gdy Komisja zablokowała przejęcie przez ten fundusz towarzystwa BPH TFI. Więcej >>

Abris należy do najaktywniejszych inwestorów w branży finansowej. Właśnie stopniowo wychodzi z akcjonariatu idącego na giełdę Prime Car Management. Więcej >>

Więcej o sprawie czytaj w środowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / KNF każe inwestorowi sprzedać akcje FM Banku