KNF ustanowiła kuratora w Getin Noble Banku

ARŻ
opublikowano: 24-12-2021, 19:35

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wezwała Getin Noble Bank do przedstawienia w ciągu najbliższych czterech miesięcy nowego planu naprawczego. Ustanowiła też kuratora, którym został Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Na nieuwzględnienie wniosku banku o zatwierdzenie obecnej wersji planu naprawczego wpłynęło kilka czynników. Zdaniem Komisji, przedłożona aktualizacja wymaga uwzględnienia aktualnej sytuacji rynkowej np. w obszarze kształtowania się stóp procentowych czy trendów obserwowanych w praktyce orzeczniczej dotyczącej kredytów walutowych.

KNF dostrzega pozytywne skutki działań restrukturyzacyjnych prowadzonych przez Getin Noble Bank, w tym przede wszystkim po stronie kosztowej, a także związanych z możliwością poprawy współczynników kapitałowych w wyniku obniżenia sumy bilansowej banku i jego aktywów ważonych ryzykiem. Regulator liczy na kontynuację tego trendu.

“Nowy plan naprawy banku powinien uwzględniać w szczególności istotne zmiany w otoczeniu zewnętrznym, które miały miejsce w ostatnim okresie (w tym zmiany parametrów makroekonomicznych, trendy w praktyce orzeczniczej dotyczącej sporów związanych z walutowymi kredytami hipotecznymi) oraz prezentować działania mające na celu m.in. spełnienie w akceptowalnej perspektywie czasowej minimalnych wymogów regulacyjnych" - stwierdziła Komisja w piątkowym komunikacie.

Ustanowienie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego kuratorem pozostaje bez wpływu na świadczenie przez Getin Noble Bank usług na rzecz jego klientów. Stanowi ono jedno z narzędzi nadzorczych stosowanych przez KNF w bankach wdrażających programy naprawy i wymagających wsparcia w poprawie ich sytuacji ekonomiczno-finansowej.

"Mając na uwadze wielkość banku i jego znaczenie dla sytemu finansowego, Komisja uznała za zasadne, aby rolę kuratora pełnił podmiot instytucjonalny" - napisano w oświadczeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane