KNT połączy gigantów z mikrusami

opublikowano: 03-10-2017, 22:00

Coraz bliżej do powstania Kampusu Nowych Technologii (KNT). Projekt został właśnie najwyżej oceniony w dotacyjnym konkursie na Mazowszu.

Warszawski Kampus Nowych Technologii (KNT) ma być największym w Europie żywym laboratorium działającym w obszarze smart city. Projekt, którego operatorem zostało konsorcjum przemysłowo-naukowe stworzone m.in. przez firmy ProDevelopment i Wilson & Brown, znalazł się na pierwszym miejscu wśród 36 zgłoszonych wniosków do Kontraktu Terytorialnego w ramach działania1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Jego budżet wynosi 136 mln zł.

— Kampus Nowych Technologii stanie się pierwszą w regionie infrastrukturą, w której przedsiębiorstwa będą mogły rozwijać i testować produkty w warunkach rzeczywistych, wspólnie z innymi firmami i zespołami badawczymi z uczelni — mówi prof. Jan Schmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.

W ramach projektu powstanie kompleks żywych laboratoriów pod nazwą Kampus+ złożony z 11 budynków, zlokalizowanych zarówno w centrum Warszawy, jak i w miejscowości Zamienie pod stolicą, w bliskim sąsiedztwie trasy S7 i lotniska. Różne funkcje budynków mają zapewnić wiele możliwości testowania produktów i technologii w każdej fazie rozwoju i w warunkach, w których rzeczywiście będą używane, czyli m.in. w budynkach biurowych, mieszkalnych i publicznych, na ulicach i w parkach. Testowanie będzie przebiegać etapami — od pomysłu, przez prototyp, po właściwe wdrożenie z natychmiastową informacją zwrotną od użytkowników.

W projekt od początku zaangażowały się duże marki technologiczne i przemysłowe, takie jak Samsung, ML System, PGE, Somfy czy Swegon. Spory udział miała też firma techBrainers, partner projektu. Spółki stworzyły wspólnie Strategiczną Agendę Badawczą (SAB). Ma ona być podstawą do powstania otwartego ekosystemu Kampus+. Będą do niego zapraszane firmy z sektora MSP, start-upy i innowacyjne zespoły badawcze tworzące rozwiązania w obszarze smart living.

— Nie do przeceniania jest możliwość akceleracji procesu współpracy dużych, dojrzałych firm z dostawcami produktów lub rozwiązań, często wywodzącymi się z sektora MSP. Bez podobnej platformy nie miałyby one szansy spotkać się i współpracować przy konkretnym zadaniu — mówi Wojciech Gackowski, prezes spółki Wilson & Brown. Pierwsza część KNT (Zamienie) ma zostać zrealizowana do 2019 r., a druga (warszawska) — do 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu