Koła ratunkowe dla samorządów

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 10-10-2013, 00:00

Centra usług, fuzje gmin, tańsze kredyty, leasing zwrotny — urzędnicy i bankowcy sypią pomysłami na komunalne budżety.

Za mniej więcej tydzień mury Rządowego Centrum Legislacji ma opuścić projekt ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego.

Zobacz więcej

Magdalena Młochowska, podsekretarz stanu w resorcie administracji i cyfryzacji, liczy, że dzięki zmianom w prawie samorządy poszukają u siebie oszczędności. Trzeba będzie jednak na nie poczekać — choćby z tego powodu, że za rok są wybory i żaden samorządowiec nie zdecyduje się na cięcia urzędniczych etatów. [FOT. WM]

— Chcemy tak zmienić prawo, by samorządy funkcjonowały efektywniej i znalazły u siebie oszczędności. Liczymy, że dzięki zmianom trochę wzrośnie także poziom ich dochodów. Postaramy się, by dokument jak najszybciej trafił do Sejmu — mówi Magdalena Młochowska, podsekretarz stanu w resorcie administracji i cyfryzacji.

Ministerstwo promuje ideę utworzenia centrów usług wspólnych. Dziś w praktyce każda jednostka samorządowa (a jest ich około 60 tys.) musi mieć głównego księgowego. Po wejściu ustawy w życie taką funkcję w obrębie gminy lub większej liczby samorządów będzie mogła pełnić jedna osoba. Centra usług mogłyby także przejąć obsługę kadrową oraz informatyczną. Magdalena Młochowska ostrożnie szacuje oszczędności na 0,4-1 mld zł rocznie. Innym pomysłem resortu jest wspieranie łączenia gmin. Powód — demografia. Ten problem dotyczy zwłaszcza powiatów i gmin wiejskich.

— Zamierzamy zwiększyć zachęty dla tych samorządów, które zdecydują się na połączenie. Dziś mogą otrzymać wyższe o 5 proc. dochody z PIT przez pięć lat. Chcemy, by dostawały je na poziomie samorządowej średniej krajowej. To powinna być zachęta przede wszystkim dla gmin wiejskich — podkreśla podsekretarz stanu w resorcie administracji. Jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, zanim ustawa wejdzie w życie, a jej pozytywne efekty odczują gminy, powiaty i województwa. Dr Krzysztof Kluza z Getin Noble Bank podpowiada kilka sposobów na podreperowanie bieżącej sytuacji finansowej.

— Można podnieść opłaty za usługi publiczne, ale z uwagi na rok wyborczy może to być trudne. Sposobem na podreperowanie finansów może być sprzedaż majątku. Niestety, koniunktura jest słaba, więc rozwiązaniem może być przejmowanie aktywów przez spółki komunalne. W ten sposób samorząd podreperuje sobie budżet, a majątek pozostanie w gestii publicznej — tłumaczy Krzysztof Kluza.

Kolejnymi sposobami na podreperowanie samorządowej kasy są leasing zwrotny nieruchomości, redukcja wydatków na administrację, konsolidacja zadłużenia oraz sięgniecie po tańsze finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Koła ratunkowe dla samorządów