Kolejka chętnych do Jagiellonki

  • Anna Pronińska
opublikowano: 20-09-2012, 00:00

Budimex, Warbud, Mota-Engil — m.in. te firmy zabiegają o rewitalizację akademików w PPP.

Rewitalizacja domów studenckich dla Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (UJ CM) jest już trzecią taką inwestycją w Polsce w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Budzi jednak znacznie większe zainteresowanie niż konkurencyjne projekty. Do Jagiellonki wpłynęło aż pięć wniosków od potencjalnych partnerów.

Tymczasem do Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zgłosiło się trzech chętnych, a do warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) tylko dwóch. Krakowska inwestycja, której wartość oszacowano na 80 mln zł, przyciągnęła Budimex, portugalską grupę Mota-Engil Central Europe, Warbud, Nuvola Sports Facilities z francuskiej grupy Bouygues oraz firmę Niteo, która ma korzystać z kompetencji Hochtiefa.

— Taka liczba wniosków to dla nas sygnał, że inwestycja jest nieźle przygotowana. Teraz je zweryfikujemy i dopuścimy firmy do negocjacji. Chcielibyśmy sprawnie przeprowadzić proces, bo we wrześniu 2013 r. musimy podjąć decyzję o rozpoczęciu pierwszego etapu przedsięwzięcia — mówi Marcin Jędrychowski, zastępca kwestora UJ ds.

Collegium Medicum. Do zadań partnera prywatnego będzie należało zaprojektowanie, przebudowa kompleksu przy ul. Badurskiego w Krakowie Prokocimiu i zarządzanie nim przez 25 lat. To partner będzie finansował przedsięwzięcie, a uczelnia weźmie na siebie ryzyko popytu. Akademiki, które mogą pomieścić 1 tys. osób, obecnie są zapełnione.

W ramach pierwszego etapu ma być zrewitalizowany jeden z budynków z 330 miejscami dla studentów. Tymczasem po roku negocjacji do finału zbliża się postępowanie na wyłonienie partnera dla akademików UKSW. Do zadania zgłosiły się podmioty polski i zagraniczny. Uczelnia nie ujawnia ich nazw.

— Liczymy, że w połowie października wybierzemy partnera. Z budową chcemy ruszyć na początku 2013 r. — mówi Marcin Kozłowski, rzecznik UKSW. Inwestycja szacowana jest na 20 mln zł. Zadaniem partnera ma być zaprojektowanie, sfinansowanie, budowa i zarządzanie akademikami przez 30 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu