Czytasz dzięki

Kolejne polityczne emotikony od Apple

AR, The Guardian
opublikowano: 02-08-2016, 15:09

Wśród setki nowych emotikonów od Apple nie będzie żadnych symboli przemocy. Zamiast rewolweru pojawi się pistolet na wodę – ogłosiła dzisiaj spółka.

Zapewne nikogo nie zdziwi już teza, że emotikony stały się współczesnym językiem komunikacji w świecie portali społecznościowych i urządzeń mobilnych, pewnego rodzaju internetowym pismem obrazkowym. Dla użytkowników mobilnej rzeczywistości  (i całej sieci) są sposobem wyrażania emocji i nastroju, a także prezentowania światu swoich pasji. Coraz częściej - również poglądów politycznych.

Nic dziwnego, że seria 100 nowych emotikonów, którą Apple udostępni jesienią, jest kolejną, w której nie zabraknie politycznych postulatów. O ich wdrożeniu  spółka nieżyjącego Steava Jobsa poinformowała dzisiaj na swoich stronach internetowych.

Zastąpienie ikonki pistoletu ikonka przedstawiającą dziecięcą zabawkę - pistolet na wodę - jest manifestacją sprzeciwu wobec ostatniej fali strzelanin i zamachów z użyciem broni palnej, które miały miejsce nie tylko w USA, ale i w Europie. W ten sposób amerykański gigant IT  chciał mieć swój udział w publicznej debacie na ten temat ostatnich wydarzeń, które wstrząsnęły światem i sprzeciw wobec przemocy.

Ale to nie jedyny polityczny głos, jaki Apple zakomunikuje światu jesienią. W nowej serii emotikonów - tak jak w poprzednich - nie zabraknie postulatów o równouprawnienie kobiet. Pojawi się jeszcze więcej kobiet wykonujących zadania i uprawiających sporty uważane za typowo męskie, np. podnoszących ciężary, czy pracujących na budowie. Nowością będzie natomiast rodzic samotnie wychowujący dziecko, który pojawi się obok obrazka przedstawiającego model rodziny  3+1, czyli mama, tata i dziecko.

W kwietniu Apple przedstawił m.in emotikony przedstawiające twarze w wersjach z różnymi kolorami skory - od białej, przez brązową, po bardzo ciemną karnację. Miał to być manifest przeciw rasizmowi.

Emotikony będą dostępne dla użytkowników iPhone’ów and iPad’ ów z systemem iOS 10.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, The Guardian

Polecane