Kolejny pupil OFE rozczarował

opublikowano: 02-03-2016, 10:36

W środę plamę dały Netia i Inter Cars, dziś - Elektrobudowa i Emperia. Powody do zmartwień mogą mieć klienci funduszy, które licznie reprezentowane są w akcjonariacie tej trójki.

Elektrobudowa przedstawiła szacunkowe dane za 2015 r. Przychody grupy sięgnęły 1,24 mld zł, a zysk netto 50 mln zł.

Na poziomie zysku to mniej niż zakładała prognoza zarządu, przedstawiona w listopadzie ubiegłego roku (59,6 mln zł).

- Można było się tego spodziewać po informacji o nałożeniu kary z PSE, o której spółka informowała na początku grudnia (11,8 mln PLN). Jednak odchylenie jest większe niż oczekiwaliśmy – spółka nie korygowała prognozy, nawet po publikacji kolejnej na 2016 rok - spodziewaliśmy się, że uda się jej zmieścić w widełkach do -10% - napisali w porannym raporcie analitycy DM BDM.

- To informacja negatywna - komentuje Tomasz Kania, analityk DM BPS i dodaje, że według zarządu korekta wynika z opóźnień w realizacji jednego z kontraktów i błędnego oszacowania kosztów. 

Takie problemy (tyle że w dużo większej skali) Elektrobudowa miała kilkanaście miesięcy temu, co doprowadziło do m.in. zmian w zarządzie.  Przypomnijmy, że na przełomie roku zmienił się też prezes spółki - z funkcji zrezygnował Jacek Faltynowicz.

Dwie trzecie akcji Elektrobudowy jest w posiadaniu funduszy emerytalnych.

 

Problemy zasygnalizowała też Emperia. 

Nawet 182 mln zł plus odsetki od kwietnia 2012 r. - tyle może wynieść zaległy podatek, który będzie musiała uiścić spółka, jeśli ustalenia protokołu z kontroli posłużą za podstawę decyzji skarbówki.

Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie sprawdził rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych przez spółkę w 2011 r. 

W protokole zawarto ocenę prawną, że półka osiągnęła dodatkowy dochód podatkowy ze zbycia Segmentu Dystrybucyjnego w 2011 roku w kwocie 959 mln zł.

7,4 proc. akcji Emperii należy do AXA PTE, 6,3 proc. do Aviva PTE, a 5,7 proc. do NN OFE.

Wczoraj po dużo niższych od oczekiwań wynikach za IV kwartał w dwucyfrowym tempie spadł kurs Inter Cars. 12 proc. akcji należy do Aviva OFE BZ WBK, 7,8 proc. do NN OFE, a 5,6 proc. do AXA OFE.

Inwestorzy pozbywali się też akcji Netii po tym, jak spółka zmieniła politykę dywidendową i zapowiedziała, że wypłaci 0,2 zł na walor za 2015 r., wobec wcześniej deklarowanych 0,42 zł.

Kurs osunął się o 16,3 proc.

9,55 proc. akcji Netii należy do NN OFE, 5,8 proc. do Aviva OFE BZ WBK, a 5,5 proc. do OFE PZU Złota Jesień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane