Komisarz chwali Polskę za postęp w dostosowaniu

Mira Wszelaka
opublikowano: 12-07-2002, 00:00

Nie będzie już lepszego klimatu do rozszerzenia w Unii. Jeżeli Polska nie wykorzysta go teraz, to realna szansa wstąpienia do euroklubu może się już nigdy nie pojawić – takimi argumentami przekonywał polskich polityków Günter Verheugen, komisarz UE ds. rozszerzenia.

Wizyta Güntera Verheugena, komisarza Unii ds. rozszerzenia, wygląda na misję, której celem jest przekonanie Polski do propozycji finansowych Komisji Europejskiej.

— Polska poczyniła bardzo duże postępy i powinna zakończyć negocjacje do końca 2002 r. W Unii nie będzie już korzystniejszego klimatu dla rozszerzenia. Jeżeli teraz nie wykorzystacie tej szansy, to druga może się już nigdy nie pojawić — podkreślił komisarz w trakcie wczorajszego spotkania z posłami.

Zdaniem Güntera Verheugena, propozycje Brukseli są korzystne.

— To hojna oferta. Polska stoi przed koniecznością restrukturyzacji sektora rolnego. Pytanie tylko, czy zrobi to sama, czy też przy pomocy UE. Ta druga opcja wydaje się bardziej korzystna. Dlatego oferujemy Polsce większe środki na restrukturyzację sektora rolnego — mówi komisarz.

Posłowie replikowali, twierdząc, że pieniądze te są bardzo trudne do wzięcia i Polska prawdopodobnie z nich nie skorzysta. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby przesunięcie tych środków na dopłaty dla rolników. Pierwsza odpowiedź komisarza była zaskakująca.

— Jeżeli chcecie otrzymać więcej w jednym elemencie pakietu, musicie się liczyć, że w drugim otrzymacie mniej. Nikt oficjalnie nie zgłaszał nam takiej propozycji, choć problem ten pojawiał się w negocjacjach — mówi komisarz.

Jednak już po dwóch godzinach, po spotkaniu z premierem Leszkiem Millerem, zmienił zdanie krótko ucinając, że takie rozwiązanie jest po prostu niemożliwe.

— Jesteśmy otwarci na dialog, ale ostrzegam: pole negocjacji jest ograniczone wcześniej przygotowanym pakietem finansowym. My sami potrzebujemy też zgody całej „piętnastki” na tę hojną ofertę — podkreśla komisarz.

Komisarz zaznaczył, że rolnictwo jest tylko częścią polskiej gospodarki i nie powinno tworzyć się wrażenia, że UE jest tylko unią rolników.

— Jeżeli Polacy chcą równości w postaci 100-proc. dopłat dla rolników od początku członkostwa, to standardy ochrony środowiska, poziom konkurencyjności, dochodów i infrastruktura w Polsce w momencie przystąpienia powinny być takie same jak w Unii. Wtedy jednak integrację moglibyśmy odłożyć na dwadzieścia lat. Dlatego po obu stronach potrzebna jest elastyczność — podkreśla Günter Verheugen.

Komisarz akcentuje, że rolnicy jako jedyna grupa odczuje bezpośrednie korzyści z przystąpienia do Unii już od pierwszego dnia członkostwa. Jego zdaniem, w Polsce oprócz rolników są jeszcze inne branże, którym zależy na jak najszybszej integracji.

Komisarz zapewnił, że w pierwszym roku członkostwa Polska nie będzie płatnikiem netto do unijnego budżetu.

— Taka zasada została przez nas przyjęta na samym początku. Teraz pracujemy nad tym, jak technicznie rozwiązać ten problem — zaznacza komisarz.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej w latach 2004-06 do Polski napłynie około 13,65 mld EUR w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności oraz 2,49 mld EUR na rozwój obszarów wiejskich. Środki te muszą zostać skonsumowane w ciągu trzech lat. W tym czasie Polska zapłaci roczną składkę członkowską w maksymalnym wymiarze 2,4 mld EUR rocznie. W pierwszym roku będziemy musieli również z własnej kasy wypłacić dopłaty bezpośrednie rolnikom, gdyż UE wyrównuje je dopiero w następnym roku.

Z wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów nie wynika, by w pierwszych latach członkostwa Polska mogła zostać beneficjentem netto. Ekonomiści zaś mają duże wątpliwości co do sprawności zaproponowanego przez Brukselę tzw. mechanizmu kompensacyjnego, który z rocznym opóźnieniem wyrównywałby różnice między wpłatami i wypłatami z unijnej kasy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Komisarz chwali Polskę za postęp w dostosowaniu