Komisja chwali, złoty traci

Mariusz Zielonka
opublikowano: 12-01-2012, 00:00

WALUTY

Wczoraj Komisja Europejska oceniła projekty budżetów poszczególnych państw na 2012 r. Bruksela uznała, że Polska realizuje jej zalecenia i nie ma potrzeby przestrzegania lub karania Warszawy. Doceniono starania rządu celujące w zmniejszenie deficytu finansów publicznych. Pozytywna ocena była możliwa dzięki odpowiedniej klauzuli dotyczącej wpływu reformy emerytalnej, zmniejszającej składkę do OFE. Kurs USD/PLN, zamiast wybić się dołem, poszybował pod poziom 3,5220, kurs EUR/PLN pozostał zaś niewzruszony i konsolidował się w przedziale 4,4590-4,4660.

Deprecjacja rodzimej waluty jest pochodną umocnienia się dolara względem euro. Kurs EUR/USD niebezpiecznie dobija do istotnych wsparć z 2010 r., znosząc jednocześnieponad 76,4 proc. całego trendu wzrostowego z końca 2010 r. i początku 2011 r. Słabe euro jest wynikiem spekulacji dotyczących obniżenia ratingu kredytowego Francji przez S&Pw ciągu najbliższych dni oraz ponownym spadkiem dynamiki PKB w strefie euro.

Wczoraj miało miejsce także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zgodnie z naszymi prognozami pozostawiono stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jednocześnie komunikat wydany po posiedzeniu wskazuje na dalsze utrzymanie się poziomu inflacji powyżej założonego celu oraz na mniejszą skalę osłabienia koniunktury gospodarczej, niż oczekiwano, co ostatecznie oddala perspektywę luzowania polityki monetarnej.

Mariusz Zielonka

analityk DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielonka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu