Komisja łagodnie ukarała doradców

Mariusz Zielke
opublikowano: 30-08-2006, 00:00

KPWiG zawiesiła na 3 miesiące uprawnienia doradcy Jakubowi Bentkemu za działania przy transakcjach opisanych przez „PB”.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) rozpatrywała sprawę dwóch doradców, których działania opisywał „PB” w cyklu artykułów o „grupie trzymającej giełdę”. Za „naruszenie przepisów prawa i regulaminów wewnętrznych” na 3 miesiące zawieszono uprawnienia wykonywania zawodu Jakubowi Bentkemu, byłemu zarządzającemu w grupie PZU, a obecnie prezesowi Skarbiec Investment Management. W drugim przypadku — Andrzeja Błachuta — byłego zarządzającego w AIG, stwierdzono naruszenie regulaminów i odstąpiono od wymierzenia kary. Stronom przysługuje złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Wcześniej — również na 3 miesiące — zawieszono uprawnienia Mariuszowi Adamiakowi, dyrektorowi departamentu zarządzania aktywami w Pioneer Pekao TFI.

Postępowania administracyjne wszczęto po publikacjach „PB” i śledztwie specjalnego zespołu KPWiG. Opisaliśmy kilka transakcji z udziałem wspomnianych doradców, innych zarządzających i maklerów. Mogli oni stworzyć nieformalne porozumienie szkodliwe dla rynku kapitałowego. Takie „spółdzielnie” mogą bowiem wpływać na powodzenie emisji publicznych, manipulować kursami akcji, a nawet przejmować władzę w spółkach giełdowych. Po naszych publikacjach KPWiG po raz pierwszy w historii powołała specjalną grupę roboczą do zbadania sprawy. Powstał raport na temat działań zarządzających, który jednak został utajniony. Komisja złożyła do prokuratury kilka zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (część została podjęta przez prokuraturę, część umorzona), w tym o manipulacji kursami akcji Polfy Kutno i Stomilu Sanok. Nadzorca wielokrotnie informował, że potępia praktyki opisane przez „PB” oraz że zrobi wszystko, żeby sprawcy giełdowych wykroczeń i przestępstw zostali ukarani.

Za działania Jakuba Bentkego nadzór ubezpieczeniowy (KNUiFE) nałożył na PTE PZU karę ponad miliona złotych. Ukarano ujawnianie tajemnic zawodowych, łączenie stanowisk i prywatne inwestycje zarządzającego wyprzedzające inwestycje funduszu. Poza tymi działaniami komisja giełdowa miała ocenić etykę doradcy. W czasie zasiadania w radzie nadzorczej spółki Kęty Jakub Bentke m.in. występował z oczekiwaniami przyznania opcji menedżerskich radzie nadzorczej. Z kolei w przypadku spółki odzieżowej LPP ten sam doradca wysyłał e-mailem do prezesa spółki prośby o przywiezienie kilku markowych zegarków z Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu