Kompania zrobi porządki w Węglozbycie

Maria Trepińska
22-07-2004, 00:00

Przeciąga się przejęcie Węglozbytu przez Kompanię Węglową. Już wiadomo jednak, że firmę czekają poważne zmiany.

O tym, że Węglozbyt, spółka skarbu państwa specjalizująca się w handlu węglem, ma trafić pod skrzydła Kompanii Węglowej (KW), wiadomo od kilku miesięcy. Resort gospodarki argumentował, że uprości to strukturę organizacyjną branży. Ostatecznie ma to nastąpić w ramach dokapitalizowania koncernu.

To wszystko trwa

WZA Kompanii Węglowej, czyli resort gospodarki, zdecydował o podwyższeniu kapitału akcyjnego koncernu o 36,9 mln zł, poprzez emisję nowych akcji serii D, które ma objąć skarb państwa i zostaną one pokryte wkładem niepieniężnym w postaci walorów Węglozbytu.

— Aby kompania mogła przejąć akcje Węglozbytu, konieczna jest umowa z MSP — mówi Wiesław Blaschke, członek rady nadzorczej Węglozbytu.

— Jeszcze nie została ona podpisana, to kwestia najbliższych dni — kwituje Maksymilian Klank, prezes Kompanii Węglowej.

Tymczasem walne Węglozbytu zmieniło statut spółki, m.in. zmniejszy się liczba przedstawicieli w radzie nadzorczej MSP, a zwiększy KW.

— Nawet dwa miesiące trwa rejestracja zmian w sądzie gospodarczym, bez ich zatwierdzenia Kompania nie może wprowadzić swoich porządków — uważa Wiesław Blaschke.

Nowe trendy

Większym optymistą jest prezes koncernu, który przejmie 80 proc. akcji Węglozbytu.

— Spółka zachowa nazwę, będzie zajmowała się nadal handlem węglem, głównie dla klientów indywidualnych. Ma promować nowoczesne techniki spalania. Zakładamy także rozszerzenie jej działalności, ale o tym ostatecznie zdecyduje nowy zarząd, który powołamy — wyjaśnia szef Kompanii.

W skład KW wchodzą 22 kopalnie, które produkują około 55 mln ton węgla rocznie. W ubiegłym roku Węglozbyt sprzedał na rynku krajowym 5 mln ton surowca.

— Zamierzamy efektywniej wykorzystać składowisko węgla w Ostrowie, należące do Węglozbytu, jest ono zaliczane do największych w Europie — dodaje prezes Klank.

Węglozbyt zatrudnia około 300 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kompania zrobi porządki w Węglozbycie