Kompetentny zarząd wie, co robi

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 03-04-2016, 22:00

Zarządzający i analitycy uznali, że kierownictwo Altus TFI zasługuje na wyróżnienie w rankingu Giełdowa Spółka Roku.

Kompetentny zarząd to uczciwy zarząd. Dba o interesy akcjonariuszy i realizuje obietnice. Ma wizję rozwoju spółki, ale zachowuje zdrowy rozsądek, bo gruszek na wierzbie nikt nie oczekuje. Szybko reaguje na zmieniające się otoczenie i jest przygotowany na każdą rynkową pogodę. Takimi cechami na tle giełdowych rywali wyróżnia się zarząd Altus TFI, który w rankingu Giełdowa Spółka Roku został najwyżej oceniony przez ankietowanych analityków i zarządzających.

Zobacz także
Piotr Osiecki prezes Altus TFI
Marek Wiśniewski

Interesy wspólne

Zdarzają się dobre zarządy, kierujące kiepskimi spółkami, ale nigdy odwrotnie — twierdzą specjaliści. I tylko na pierwszy rzut oka ocena kompetencji kierownictwa firmy jest niemierzalna, wręcz uznaniowa. Spółki publiczne wystawione są na najsurowszą, bo rynkową wycenę i inwestorzy stosują bardzo proste kryteria oceny wiarygodności i kompetencji zarządu. Podstawowym jest zbieżność interesów, co wcale nie jest taką oczywistością.

— Najchętniej zarząd nie wypłacałby dywidend, lecz pieniądze kumulował, aby powiększać bilans spółki. Inwestorzy tymczasem chcą mieć jak największy zwrot z zainwestowanego kapitału i lubią, gdy spółka dzieli się zyskami. Zarząd woli finansować inwestycje z emisji akcji, bo to ogranicza odpowiedzialność, a inwestorzy zwykle preferują obligacje, bo wtedy kapitał jest lepiej wykorzystany. Optymalna struktura kapitału to taka, w której średni ważony koszt kapitału jest jak najniższy, a zwykle oznacza to, że finansowanie odbywa się zarówno poprzez akcje, jak i obligacje. Podczas oceny kompetencji kierownictwa spółki ma to ogromne znaczenie — wyjaśnia Adam Łukojć, zarządzający funduszami Skarbca TFI.

Wizja i rozsądek

Zarząd powinien mieć wizję rozwoju spółki, ale nie bujać w obłokach, bo z każdej obietnicy prędzej czy później zostanie rozliczony. Dlatego najbardziej cenione jest takie kierownictwo, które odnalazło tzw. złoty środek.

— Oczywiście wiele zależy od branży, w jakiej spółka działa, ale generalnie kompetentny zarząd to taki, który potrafi znaleźć kompromis pomiędzy wizjonerstwem a chłodną kalkulacją. Dobrym przykładem jest kierownictwo Kruka. Prezes Piotr Krupa jest typowym wizjonerem. Kreśli ścieżkę rozwoju kierowanej przez siebie firmy i dobrze wie, gdzie widzi ją za np. 5 lat. Tymczasem członkowie zarządu sprawdzają, czy wizja ta jest realna do zrealizowania — mówi Łukasz Jańczak, analityk Haitong Banku.

Ważna jest też umiejętność reagowania na zmieniające się otoczenie — każdy dobry sternik powinien wiedzieć, kiedy zmienić kurs i jak zachować się na morzu, gdy rozpęta się burza.

— Dobry przykład to podatek bankowy. Banki nagle tracą część zysku netto. Akcjonariusze oczekują reakcji zarządu. Ten zaczyna szukać oszczędności, optymalizacji kosztowych, aby sytuację ratować. Tak samo jest w branży TFI, która podlega jeszcze większej zmienności rynkowej — ocenia Łukasz Jańczak.

Ocena a rzeczywistość

Altus TFI rozpoczął działalność w 2009 r., kiedy świat ogarnął pokryzysowy chaos, a o inwestowaniu w takich warunkach niewielu myślało. Mimo to biznes wypalił, a jego owoców smakować mogą dziś zarówno inwestorzy giełdowi, jak i klienci funduszy. Pomnażanie pieniędzy w ostatnich czasach stało się modnym zajęciem, ale konkurencji Altus też się nie obawia. Zarząd wywiązuje się również ze składanych obietnic (przejąć konkurenta się nie udało, więc kapitał zwrócono inwestorom), dzieli się zyskiem z akcjonariuszami i dba o jakość zarządzania funduszami, które górują w czołówce zestawienia stóp zwrotu. Systematycznie zwiększa też wartość aktywów — w portfelach funduszy Altusa Polacy ulokowali już 8 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane