Komunikat CIR ws. programu dot. bezpieczeństwa energetycznego kraju

DI
opublikowano: 11-08-2009, 15:49

Poniżej publikujemy komunikat Centrum Informacyjnego Rządu w niezmienionej postaci:

11.08. Warszawa Budowa terminalu LNG w Świnoujściu

18 marca 2009 roku rząd przyjął projekt ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, która weszła w życie 4 czerwca br. Ustawa umożliwia uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem i zbudowaniem w Świnoujściu terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego. Szacuje się, że inwestycja pozwoli od 2014 r. odbierać 5 mld m3 gazu rocznie. 15 lipca zostało wydane pozwolenie na budowę części lądowej terminalu. Pozwolenie dotyczące części morskiej najprawdopodobniej zostanie wydane jesienią. Inwestycja zostanie ukończona najpóźniej na przełomie 2013 i 2014 r.

W czerwcu br. podpisano umowę na dostawy gazu do terminalu z QatarGas.

Rozbudowa magazynów gazu i ropy

Obecnie trwają prace nad rozbudową magazynu gazu w Wierzchowicach (planowane zakończenie pierwszego etapu - przełom lat 2011/2012), a także rozbudową magazynów w Mogilnie, Strachocinie i Husowie. Rozpoczęte są także prace nad budową magazynów w Kosakowie, Bonikowie i Daszewie. Planowane inwestycje mają na celu zwiększenie pojemności magazynowej gazu w Polsce z obecnych 1,66 do 2,36 mld m3 w pierwszym etapie, a ostatecznie do 3,80 mld m3, jak również zwiększenie ich mocy oddawczej. Trwa procedura notyfikacji Komisji Europejskiej udzielenia wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na inwestycje w Mogilnie, Kosakowie oraz Wierzchowicach.

Wybudowanie magazynów kawernowych na ropę naftową i paliwa w rejonie miejscowości Kosakowo w woj. pomorskim, o pojemności przekraczającej 12 mln m3, (6,5 mln m3 w pierwszym etapie), stwarza unikalną szansę na długotrwałe zabezpieczenie strategicznych potrzeb magazynowych Polski oraz krajów regionu Morza Bałtyckiego.

W ramach przygotowania projektu wyznaczone spółki podjęły współpracę z firmami projektowymi oraz doradczymi i konsultingowymi z zakresu pozyskania środków UE, jak również procedur administracyjno-prawnych.

Budowa kopalni gazu

Do 2013 roku ukończona zostanie budowa kopalni gazu Lubiatów-Międzychód Grotów, na którą rozstrzygnięto przetarg o wartości około 1,5 mld zł.

Nakłady inwestycyjne na poszukiwanie i wydobycie gazu ziemnego w kraju wyniosą w 2009 r. ponad 630 mln zł. W kolejnych latach 2010-2011 planowane jest przeznaczenie na ten cel około 1,7 mld zł.

Rozbudowa połączenia gazowego z RFN

Prowadzona jest rozbudowa interkonektora gazowego na granicy polsko-niemieckiej koło Zgorzelca. Połączenie to może posłużyć jako potencjalny kierunek dostaw awaryjnych. Po rozbudowie interkonektora jego przepustowość zostanie zwiększona z 0,9 do 2 mld m3.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rozbudowa połączenia gazowego z Czechami

Planowana jest budowa połączenia międzysystemowego (interkonektora) na granicy polsko-czeskiej. W lipcu br. został złożony wniosek o dofinansowanie projektu z funduszy European Energy Programme for Recovery, w wysokości 10,5 mln euro ze strony polskiej oraz 3,5 mln euro ze strony czeskiej. W pierwszym etapie, który ma być zrealizowany do końca 2010 r. przepustowość wyniesie 0,5 mld m3 rocznie.

Po roku 2015 możliwa jest budowa drugiego etapu i ewentualnego zwiększenia przepustowości do 2-3 mld m3 rocznie.

Budowa elektrowni atomowych

Rząd powołał pełnomocnika rządu ds. polskiej energetyki jądrowej i przyjął ramowy harmonogram działań dla energetyki jądrowej. Przynajmniej jedna z dwóch planowanych elektrowni jądrowych w Polsce powinna zacząć działać do 2020 r.

Budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie wyklucza polskiego zaangażowania w podobnych inwestycjach poza granicami kraju.

Zalety energetyki jądrowej

1. Jest to technologia niskoemisyjna, co jest szczególnie ważne w kontekście nałożonego na Polskę obowiązku znaczącej redukcji emisji CO2.

2. W energetyce jądrowej stosowane są nowoczesne rozwiązania techniczne, zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

3. Energetyka jądrowa zapewnia stabilne dostawy energii elektrycznej po racjonalnych kosztach.

4. Bezpieczeństwo dostaw paliwa gwarantuje zróżnicowanie źródeł zaopatrzenia w paliwo do elektrowni jądrowych (złoża uranu znajdują się w różnych krajach, w tym także wysokorozwiniętych) oraz dostęp do usług cyklu paliwowego na obszarze UE.

5. W Polsce także znajdują się zasoby uranu, który w przyszłości będzie można wykorzystać.

6. Energetyka jądrowa jest mało wrażliwa na zmiany cen paliwa, które mają niewielki udział w kosztach wytwarzania energii.

7. Elektrownie jądrowe charakteryzują się długim okresem eksploatacji (aktualnie 60 lat).

8. Wprowadzenie energetyki jądrowej będzie miało pozytywny wpływ na bezpieczeństwa energetyczne Polski.

9. Wprowadzenie energetyki jądrowej stanowi szansę dla polskich przedsiębiorstw na dostęp do najnowocześniejszych technologii.

10. Budowa elektrowni jądrowych może być czynnikiem modernizującym polski przemysł i dać impulsy rozwojowe polskiej gospodarce.

11. Konieczność spełnienia wysokich standardów eksploatacji i kultury bezpieczeństwa, powoduje wzrost poziomu techniczno-organizacyjnego kooperantów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane