Koniec ery „luzowania ilościowego”

[WST, CNBC]
opublikowano: 22-03-2012, 00:00

OPINIE

Bank of America Merrill Lynch uważa, że era luzowania ilościowego — procesu polegającego na skupowaniu przez banki centralne aktywów, w tym rządowych obligacji, aby zasilić rynki w środki pieniężne — może zbliżać się ku końcowi.

Opracowanie sporządzone w marcu sugeruje, że inwestorzy są bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości oraz wzrostu gospodarczego i nie oczekują już dalszego luzowania ilościowego przez Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny.

Ich zdaniem QE działa, polityka banku centralnego się sprawdza, walka z inflacją jest dosyć skuteczna, więc nie potrzeba niczego więcej. Z ankiety wynika, że 28 proc. zarządzających oczekuje wzmocnienia globalnej gospodarki w ciągu 12 miesięcy.

To najwyższy poziom wskaźnika od marca 2011 r. Od dołka z października 2011 r. światowe giełdy zyskały ponad 28 proc. Wzrost stóp „wyznacza punkt zwrotny dla rynku obligacji. BoA nie ma wątpliwości, że długoterminowa bessa się rozpoczęła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [WST, CNBC]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Koniec ery „luzowania ilościowego”