Koniec farsy w sprawie Zelmera

ANP
opublikowano: 13-08-2009, 00:00

Po ponad czterech

Po ponad czterech

latach sprawa

głośnej prywatyzacji

rzeszowskiego producenta AGD została zamknięta.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, która od kwietnia 2005 r. zajmowała się sprawą rzekomego zaniżenia cen akcji Zelmera, przez co skarb państwa miał stracić ponad 42 mln zł, umorzyła śledztwo.

— Potwierdzam umorzenie postępowania w tej sprawie. Jutro akta będą przekazane do sądu okręgowego w Warszawie — mówi prowadząca śledztwo prokurator Danuta Czarnota.

Śledztwo umorzono na podstawie artykułu kodeksu postępowania karnego, mówiącego o niedostarczeniu podstaw do wniesienia oskarżenia.

— Dla mnie oznacza to zamknięcie tej sprawy. Miałem zaufanie do zespołu prowadzącego prywatyzację. Decyzja prokuratury potwierdza, że proces ten był prawidłowy, zgodny z przepisami i procedurami — komentuje Jacek Socha, ówczesny minister skarbu.

Prokuratura wszczęła śledztwo po doniesieniu Najwyższej Izby Kontroli (NIK), która przeprowadziła inspekcję. Według Izby, minister skarbu wycenił jedną akcję spółki na ponad 13 zł. A z raportu po kontroli NIK-u wynikało, że wartość spółki w styczniu 2005 r. wynosiła ponad 390 mln zł, czyli powyżej 30 zł za jedną akcję.

Podczas śledztwa zarzuty niedopełnienia obowiązków związanych z ochroną interesów skarbu państwa oraz nadużycia uprawnień usłyszało dwóch byłych wiceministrów i podlegli im pracownicy. Według prokuratury, sprzedając 85 proc. akcji po znacznie zaniżonej cenie, działali dla osiągnięcia korzyści majątkowej przez inwestorów obrotu publicznego oraz na szkodę skarbu państwa, który stracił ponad 42 mln zł.

Zelmer zadebiutował na GPW 27 stycznia 2005 r.

Obecnie państwo nie ma żadnych udziałów w Zelmerze. W czerwcu tego roku sprzedał spółce Fiducia Investment pozostałe 8865 akcji, stanowiące 0,06 proc. kapitału zakładowego spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu