Konieczna nauka ochrony danych

opublikowano: 13-02-2017, 22:00

W budowaniu cyberbezpieczeństwa w firmach kluczowa jest edukacja pracowników.

Okazuje się, że największym czynnikiem ryzyka, jeśli chodzi o możliwość wycieku i kradzieży poufnych informacji z firmy, są sami zatrudnieni. Z tego powodu aż 42 proc. przedsiębiorstw nie pozwala pracownikom na dostęp do prywatnych usług chmurowych poprzez firmową sieć — wynika z raportu „Cloud Security Survey Report”. Do tej pory większość narzędzi służących do dbania o bezpieczeństwo danych nie była projektowana dla środowisk typu Cloud. Wraz ze wzrostem cyberzagrożeń kluczowe stało się nie tylko zabezpieczenie wewnętrznej sieci, ale także monitorowanie ruchu wewnątrz organizacji.

Wie o tym aż 59 proc. przedsiębiorców, którzy przyznają, że tradycyjne rozwiązania tylko w znikomym stopniu radzą sobie z nowymi wyzwaniami. Organizacje, które chcą zwiększyć bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze, powinny zacząć przede wszystkim od przeszkolenia swoich pracowników. Potwierdza to 61 proc. organizacji, które stosują u siebie rozwiązania chmurowe. Te firmy albo już przeprowadziły realizację specjalnych szkoleń dla personelu IT, albo ją planują.

— Przedsiębiorcy obawiają się, że nielojalni pracownicy mogą doprowadzić do wycieku poufnych danych firmowych. Żeby temu zapobiec, należy wyposażyć członków kluczowych zespołów, którzy mają dostęp do wrażliwych informacji, we wszystkie niezbędne narzędzia i wiedzę potrzebną do walki z niebezpieczeństwami czyhającymi w chmurze. I choć firmy mają coraz większe zaufanie do rozwiązań typu cloud, ciągła edukacja jest niezbędna — podsumowuje Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu