Konsekwencja pozwoli pomnożyć zyski

opublikowano: 29-03-2017, 22:00

Zarządzający funduszami akcji małych i średnich spółek podpowiadają, w co inwestować w drugim kwartale

Notowania dużych, średnich i małych spółek od początku roku idą łeb w łeb — WIG20 i mWIG40 urosły po około 14 proc., a sWIG80 zyskał prawie 16 proc. Zbliżone — ale do siebie, a nie indeksów — wyniki uzyskały też fundusze akcji o uniwersalnej strategii i te skoncentrowane na małych i średnich spółkach. Średnia stopa zwrotu od początku stycznia w obu grupach to 10 proc. A skoro jest nieźle, to zarządzający rewolucji w portfelach nie planują. Dlatego na najbliższe miesiące rekomendują spółki z tych sektorów, które polecają od dawna. To producenci gier, spółki z ekspozycją na konsumenta, przemysłowe i budownictwa infrastrukturalnego.

Zobacz więcej

Fot. Krystian Maj - FORUM

Wirtualny świat

Jedni zarządzający stawiają na spółki z pierwszej ligi, inni na te z drugiego szeregu. W przypadku producentów gier oznacza to jednak tyle, że specjaliści zakładają kontynuację trendu wzrostowego. Maciej Kik, zarządzający w Union Investment TFI, poleca akcje CD Projektu i 11bit studios, inny z zarządzających, który chce pozostać anominowy, podsuwa Bloomber Team i The Farm 51 Group, spółki notowane na NewConnect. Notowania całej czwórki urosły w tym roku od 30 do ponad 60 proc. — Zbliża się komercyjna premiera gry karcianej „Gwint” autorstwa CD Projektu i nowej produkcji spółki 11bit studios. Spółki z tego sektora wciąż mają duży potencjał do wzrostu — mówi Maciej Kik. Drugi z zarządzających nie będzie zaskoczony, jeśli rynek z entuzjazmem podejdzie do zaplanowanych na drugi kwartał premier gier Bloober Teamu i The Farm 51.

— W przypadku kolejnej odsłony „Snipera”, czyli flagowego produktu CI Games, byłbym nieco bardziej ostrożny — dodaje rozmówca. Premiera „Snipera: Ghost Warrior 3” planowana jest na 25 kwietnia.

Siła w konsumencie

Kolejnym obszarem, na który, zdaniem Macieja Kika, warto zwrócić uwagę, jest sektor spółek biotechnologicznych.

— Spółki te bardzo dynamicznie się rozwijają, co potwierdzają ostatnio podpisywane przez Mabion czy Selvitę międzynarodowe umowy. Moim zdaniem, wciąż bardzo dobre perspektywy mają również spółki e-commerce, które korzystają na sile polskiego konsumenta — mówi Maciej Kik.

We wtorek Selvita poinformowała o podpisaniu umowy o sprzedaży leku na białaczkę spółce należącej do włoskiej grupy Menarini. Kurs wzrósł o prawie 66 proc. Spółki z ekspozycją na końcowego konsumenta to najbardziej atrakcyjny kierunek inwestycyjny także zdaniem Tomasza Manowca, zarządzającego Noble Funds TFI.

— Konsekwentnie podtrzymuję pozytywne podejście do spółek konsumenckich notowanych na GPW, a więc przede wszystkim związanych z branżą gastronomiczną, hotelarską i podróżami. To sektory, które pełnymi garściami czerpią z dobrego otoczenia makro. Do pakietu dorzuciłbym także deweloperów. Co prawda z miesiąca na miesiąc wróży się spadki sprzedaży mieszkań, ale nie dostrzegam końca hossy w tym segmencie, a wyceny akcji spółek są, moim zdaniem, bardzo atrakcyjne — mówi Tomasz Manowiec. W siłę polskiego konsumenta wierzy również Dariusz Kuśmider, zarządzający Amundi Polska TFI.

— Za pozytywnym zachowaniem spółek z ekspozycją na konsumenta, w szczególności związanych ze sprzedażą detaliczną, przemawia dobra sytuacja dochodowa przeciętnego Kowalskiego. Program 500+ czy mocny rynek pracy to tylko wybrane czynniki, które uzasadniają oczekiwanie utrzymania wysokiej konsumpcji w najbliższych miesiącach. Do tego spółkom z tego sektora, które w większości są importerami, sprzyja obserwowane w ostatnim czasie umocnienie złotego — mówi Dariusz Kuśmider.

Cięższa artyleria

Najbardziej atrakcyjnie w oczach zarządzającego Amundi Polska TFI prezentują się spółki przemysłowe, zwłaszcza eksporterzy.

— Ożywienie gospodarcze na świecie, w tym przede wszystkim w Europie, to dobry fundament do wzrostu dla spółek z tego segmentu. Szczególną uwagę zwróciłbym na te firmy, które są powiązane z odradzającym się rynkiem rosyjskim — mówi Dariusz Kuśmider. Tomasz Manowiec wyróżnia natomiast branżę motoryzacyjną.

— Przy obecnym kursie euro spółki z tego sektora o zabezpieczonych pozycjach walutowych mają tak naprawdę zagwarantowane dobre wyniki na najbliższe kilka miesięcy — mówi zarządzający Noble Funds TFI. Ekspert stawia też na spółki infrastrukturalne, w tym przede wszystkim kolejowe, bo — jak podkreśla — to właśnie one powinny w największym stopniu odczuć przyspieszenie inwestycji. Podobnego zdania jest Dariusz Kuśmider. — Sektor budowlany cały czas prezentuje się atrakcyjnie. Notowania powinny pozytywnie reagować na kolejne rozstrzygnięcia przetargów na inwestycje infrastrukturalne na kolei i w drogownictwie — potwierdza zarządzający Amundi Polska TFI.

REKOMENDACJE

Biotechnologiczna perła?

Analitycy DM BZ WBK rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla akcji Mabionu od zalecenia „kupuj” z ceną docelową 142 zł. Łukasz Kosiarski, autor rekomendacji, podkreśla, że Mabion pod koniec tego roku powinien zakończyć trzecią fazę badań klinicznych nad lekiem Mabion CD20, a ich pozytywny wynik znacznie zmniejszyłby ryzyko niepowodzenia i zwiększył wartość projektu oraz całej spółki. W tym scenariuszu pierwsze dostawy leku byłyby możliwe w 2019 r. „Szacujemy, że w 10 lat sprzedaż leku Mabion CD20 może osiągnąć poziom 10 proc. sprzedaży leku oryginalnego (1,9 mld USD w Europie w samym tylko roku 2016). Warto dodać, że spółka Mabion podpisała niedawno swoją pierwszą umowę o współpracy z dużym przedsiębiorstwem farmaceutycznym Mylan. Pierwsze udane premiery rynkowe leków biopodobnych opartych na przeciwciałach monoklonalnych i ograniczona konkurencja ze strony leków biopodobnych do preparatów z substancją czynną rituximab dodatkowo wzmacniają naszą pozytywną opinię o spółce” — napisał w raporcie Łukasz Kosiarski. [KZ]

18,1 proc. Tyle od początku roku wypracował MetLife Akcji Małych Spółek, lider w grupie funduszy akcji polskich małych i średnich spółek...

22 proc. ...a tyle w tym samym czasie zarobił Novo Akcji. To najlepszy wynik w grupie funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu