Korporacjom taksówkowym przestój nie grozi

opublikowano: 02-10-2013, 00:00

Liczba osób korzystających z przejazdów taksówkami w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 30 proc.

Z usług przewozowych w Polsce codziennie korzysta ok. 400 tys. klientów, 80 proc. kursów realizowanych jest na terenie 20 największych miast — wynika z analizy przeprowadzonej przez Polską Sieć Taxi 19123 (PST). Całkiem nieźle ma się też sektor przejazdów o charakterze służbowym, w ciągu minionej dekady ich liczba się podwoiła. Jak twierdzą autorzy zestawienia, do tego przyczyniły się takie czynniki, jak powstawanie nowych firm usługowych, dojeżdżających do klienta, rezygnacja z leasingu i wynajmu samochodów jako sposób na firmoweoszczędności oraz opłaty za parkowanie w miastach.

Korporacje taksówkowe coraz bardziej zabiegają o klienta korporacyjnego i dodają do oferty wygodne systemy rozliczeń oraz kontroli przejazdów służbowych. Jak podaje MyTaxi, miesięczne wydatki na przejazdy taksówkami tylko w Warszawie sięgają 37,5 mln zł, z czego blisko połowa przypada właśnie na przejazdy służbowe. Rocznie wykonywanych jest w stolicy 18 mln kursów taksówkami (przejazdy służbowe to ok. 750 tys. miesięcznie).

Z obserwacji PST wynika również, że wzrasta zainteresowanie bezgotówkowymi przejazdami. Korzysta z nich już ponad 1/3 klientów. Wzięciem cieszą się także alternatywne formy płatności — karty płatnicze, SMS kody, pre-paid. Wśród klientów indywidualnych ok. 11 proc. to obcokrajowcy, ich liczba w ostatnich latach się zwiększyła. Z taksówek korzystają najczęściej osoby w wieku od 35 do 50 lat. 60 proc. zamówień składają kobiety (w analizie PST zaznaczono, że część z nich to np. asystentki, zamawiające przejazd dla pracowników, członków zarządu czy gości).

450 mln zł Tyle wynoszą roczne wydatki na przejazdy taksówkami w Warszawie, podaje MyTaxi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu