Korporacyjny ład pod kontrolą

Artur Cieślik
opublikowano: 26-03-2008, 00:00

1stycznia 2008 r. weszły w życie nowe zasady ładu korporacyjnego, obowiązujące emitentów, których akcje notowane są na warszawskiej giełdzie.

„Dobre praktyki spółek notowanych na GPW” mają wzmocnić przejrzystość spółek giełdowych, poprawić jakość komunikacji firm z inwestorami, zwiększyć ochronę praw akcjonariuszy, również w materiach nieregulowanych przez prawo, a przy tym nie tworzyć obciążeń dla spółek giełdowych, nierównoważonych korzyściami wynikającymi z potrzeb rynku.

Spółka giełdowa nie jest zobligowana do stosowania się do wszystkich zasad dobrych praktyk, jednak w razie niestosowania określonej zasady, musi poinformować uczestników obrotu o powodach decyzji. Istotną nowością w aktualnie obowiązujących dobrych praktykach jest odwołanie się do europejskich regulacji w zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej.

Artur Cieślik

prawnik w zespole rynków kapitałowych kancelarii prawniczej Salans

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Cieślik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu