Czytasz dzięki

Koszty pracy gnębią przedsiębiorców

DI
opublikowano: 04-12-2012, 00:00

Aż jedna trzecia mikrofirm uważa, że największą barierą ich rozwoju są pozapłacowe koszty zatrudnienia.

Tax Care i Idea Bank już drugi raz zapytały właścicieli mikrofirm, co ich zdaniem jest największą barierą w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Aż 32 proc. ankietowanych wskazało na pozapłacowe koszty zatrudnienia. Mogli wybrać jedną, najbardziej uciążliwą przeszkodę.

Rok temu na pozapłacowe koszty pracy wskazała blisko jedna czwarta respondentów. Do głównych kosztów tego typu zalicza się: składkę na ubezpieczenie emerytalne w części finansowanej przez pracodawcę, część ubezpieczenia rentowego, ubezpieczenie wypadkowe oraz koszt utrzymywania Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Analitycy Tax Care i Idea Banku przypominają, że od stycznia 2013 r. płaca minimalna wzrośnie z 1500 zł do 1600 zł, co oznacza jednoczesny wzrost składek na ZUS. Dzisiaj pracodawca, który zatrudnia pracownika z pensją minimalną, ponosi łączny koszt jego zatrudnienia na poziomie 1811,10 zł. Po wzroście płacy do 1600 zł obciążenie pracodawcy zwiększy się do 1931,84 zł, czyli o 120,74 zł miesięcznie na jednego pracownika (1449 zł rocznie). Na kolejnym miejscu jako bariera wymieniany jest dostęp przedsiębiorstwa do źródeł finansowania (aż 31 proc. wskazań).

W badaniu przed rokiem utrudniony dostęp do finansowania zajmował pierwszą pozycją na liście barier, choć z mniejszą liczbą wskazań niż obecnie. Doradcy Tax Care wskazują, że największy problem z dostępem do zewnętrznych źródeł finansowania mają początkujący przedsiębiorcy.

Banki rygorystycznie podchodzą do oceny zdolności kredytowej — także firm z długim stażem. Spada zwłaszcza dostępność pożyczek dla mikrofirm. Zatory płatnicze, często wskazywane przez firmy i polityków jako poważna trudność, w rankingu Tax Care i Idea Banku znalazły się dopiero na trzecim miejscu z 13 proc. wskazań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane