Kowary sprzedadzą przyszłe nartostrady?

AR
opublikowano: 31-12-2015, 14:44

Inwestor chce odkupić od miasta udziały w samorządowej spółce, która ma zbudować kompleks narciarski w Kowarach.

– Tak, zrobimy stację narciarską w Kowarach! – deklarował w 2010 roku inwestor Józef Pilch na spotkaniu zorganizowanym przez ówczesnego burmistrza dla mieszkańców. Wiele lat później narciarze wciąż omijają położone w Karkonoszach miasteczko, w drodze do sąsiedniego Karpacza, gdzie mają do wyboru kilka tras zjazdowych. Mimo że projekt budowy wyciągów 130 mln zł od dawna jest gotowy, a po latach wojen z ekologami inwestorzy wspierani przez gminę mają już wszystkie niezbędne pozwolenia, w tym środowiskowe i budowlane. Jest jedno "ale": powołana 8 lat temu spółka odpowiedzialna za jego realizację – Stacja Sportów  Stacja Sportów Zimowych i Paralotniarstwa Kowary – nie ma funduszy.

Inwestycja stanęła w miejscu. Plany rozpoczęcia prac budowlanych wciąż są przesuwane na później.

Gmina widzi szansę na przełamanie złej passy w kolejnym inwestorze strategicznym. Ostatnio "Gazeta Wrocławska" poinformowała, że stacją narciarską w Kowarach interesuje się jeden z najbogatszych Polaków - Zbigniew Woźniak, właściciel Ferm Drobiu Woźniak. Nie udało nam się skontaktować z biznesmenem.

–  Miasto dostało list intencyjny od prywatnego inwestora w sprawie zbycia w udziałów w spółce, która ma zbudować centrum narciarskie. Nie ujawniamy nazwiska – informuje wiceburmistrz Kowar, Agnieszka Kryszkowska.

U.S. Department of Agriculture (Ski photo) (CC BY 2.0), via Wikimedia Commons

Dodaje, że miasto nie wyklucza sprzedaży udziałów po ich rzetelnej wycenie przez niezależnego rzeczoznawcę. Ma on być wyłoniony w trybie zamówień publicznych do 15 stycznia.

Większościowym udziałowcem spółki Stacja Sportów  Stacja Sportów Zimowych i Paralotniarstwa Kowary jest obecnie biznesmen Józef Pilch (ma on około 52 proc. udziałów). Gmina jest jednak wciąż właścicielem 26 proc. udziałów, przy czym wniosła do spółki aportem tereny o dużej wartości - nie tylko inwestycyjnej, ale również krajobrazowej (obszar, gdzie ma powstać centrum narciarskie położony jest w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego, a w niewielkiej części nawet w jego otulinie). Pozostałe udziały posiada kilku mniejszych biznesmenów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane