KP Labs buduje ośrodek technik kosmicznych

opublikowano: 13-02-2019, 15:30

Gliwicka firma stawia na badania nad technologiami dla małych satelitów. Nowe centrum B+R może dodatkowo otworzyć przed nią drogę do wyższych grantów.

KP Labs, gliwicka spółka specjalizująca się w tworzeniu rozwiązań informatycznych w zakresie obrazowania komputerowego i uczenia maszynowego, przystąpiła do budowy kompleksu biurowego, którego częścią będzie ośrodek badawczo-rozwojowy (B+R). Realizowane będą w nim prace w zakresie elektroniki i technik kosmicznych, związane gównie z konstrukcją i rozwojem małych satelitów (m.in. projektowanie komponentów, podsystemów przetwarzania danych oraz prace nad „autonomią satelitów”).  

Wizualizacja centrum badawczo-rozwojowego budowanego w Gliwicach przez spółkę KP Labs. Obiekt ma być gotowy w 2020 r.
Zobacz więcej

Wizualizacja centrum badawczo-rozwojowego budowanego w Gliwicach przez spółkę KP Labs. Obiekt ma być gotowy w 2020 r. ARC

Firma jest już zaangażowana w budowę satelity Intuition-1, którego celem jest „przeprowadzenie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem instrumentu hiperspektralnego i zaawansowanym przetwarzaniem danych na pokładzie, opartym o głębokie sieci neuronowe”.

Powierzchnia użytkowa budynku została rozplanowana na 2,3 tys. mkw. Na dachu centrum zainstalowane zostanie natomiast obserwatorium z kopułą o średnicy 4,5 m - inżynierom umożliwi prowadzenie obserwacji satelitów.  

„Trzykondygnacyjny budynek pomieści clean room oraz szereg laboratoriów przeznaczonych do analizy zdjęć satelitarnych i prac nad algorytmami do nawigacji satelitów (GNC), kontroli i planowania misji, systemów komunikacyjnych, optyki, uczenia maszynowego, montażu i testów systemów elektronicznych”, wskazuje komunikat firmy. 

KP Labs zapowiada, że podejmie starania o uzyskanie dla ośrodka statusu centrum badawczo-rozwojowego. Taki zabieg pozwoli spółce ubiegać się o wyższe dotacje niż oferowane przedsiębiorstwom, odliczać „koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową od przychodów firmy” i ubiegać się o finansowanie w konkursach unijnych dla jednostek naukowo-badawczych.    

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu