KPL proponuje układ resortowi finansów

Jarosław Królak
04-01-2001, 00:00

KPL proponuje układ resortowi finansów

Konferencja Przedsiębiorstw Leasingowych chce podpisać porozumienie z Ministerstwem Finansów, które miałoby zapobiec ewentualnym konfliktom między branżą a fiskusem. Przyczyną problemów może być brak jednolitych regulacji prawnych dotyczących leasingu.

Jeszcze niedawno branża leasingowa żyła nadzieją korzystnego uregulowania i ujednolicenia przepisów dotyczących podatkowych konsekwencji transakcji lea-singowych. Nie doszło jednak do wprowadzenia nowych przepisów, mimo deklaracji ze strony przedstawicieli resortu finansów. Kierownictwo KPL postanowiło więc wystosować do Jarosława Bauca ofertę porozumienia. Konferencja liczy na to, że fiskus wreszcie zdeklaruje się, jak będzie traktował leasing. Niepokój branży budzi fakt, że obowiązująca od 9 grudnia 2000 r. definicja leasingu w kodeksie cywilnym jest niespójna z ujęciem leasingu w przepisach podatkowych. A to może stać się zarzewiem poważnych konfliktów firm leasingowych z organami podatkowymi.

— W ostatnich latach leasingodawcy doświadczyli wielu niepotrzebnych sporów z fiskusem z powodu braku konkretnych przepisów i rozbieżności interpretacyjnych. Urzędnicy mieli swoje zdanie, a firmy swoje. Teraz znowu pojawia się zagrożenie, bo wraz z nową definicją leasingu nie pojawiły się nowe regulacje podatkowe. Dlatego chcemy zawrzeć z ministerstwem porozumienie, które pozwoliłoby na uniknięcie sporów — mówi Piotr Czyżak, szef KPL.

Dodaje, że gdyby jednocześnie z wprowadzeniem leasingu do kodeksu cywilnego nastąpiły zapisy w ustawach podatkowych, to branża nie miałaby obaw. Jednak nie doszło do tego. Branża czuje się niepewnie, bo kodeks cywilny operuje innymi pojęciami leasingu niż ustawy o podatku dochodowym i przepisy o VAT. KPL stworzył projekt tego porozumienia, precyzujący sposób interpretacji obowiązujących przepisów podatkowych w połączeniu z zapisami kodeksu cywilnego.

— Porozumienie to określałoby następstwa podatkowe umów lea-singowych do czasu uchwalenie właściwych ustaw przez parlament — dodaje Piotr Czyżak.

Szanse na jego zawarcie na razie są niewielkie. Anna Sobocińska z MF poinformowała, że obecnie resort nie zajmuje się tematyką leasingową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KPL proponuje układ resortowi finansów