Krajowe wczasy tracą monopol

Joanna Barańska
opublikowano: 29-03-2007, 00:00

Jeszcze w tym sezonie pracownicy mogą liczyć na dopłaty z funduszy socjalnych do wypoczynku zagranicznego.

Jeszcze w tym sezonie pracownicy mogą liczyć na dopłaty z funduszy socjalnych do wypoczynku zagranicznego.

Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał wczoraj, że przepis zabraniający dopłat z zakładowego funduszu socjalnego do wypoczynku pracowników za granicą dyskryminuje część z nich, w tym cudzoziemców. Przed 2003 r. jedynym kryterium uprawniającym do dopłat była sytuacja życiowa obecnych i byłych pracowników. W 2003 r. pojawił się warunek — dopłaty do wczasów są możliwe, ale tylko krajowych. Rzecznik praw obywatelskich (RPO) zaskarżył ten przepis do TK.

— To relikt minionego ustroju, kiedy wczasy za granicą uważano za luksus dla bogatych. A co z pracownikami — cudzoziemcami, którzy chcieliby spędzić urlop w rodzinnym kraju? Co z emerytami odbywającymi podróże sentymentalne do Wilna czy Lwowa? — pytał wczoraj w trybunale Jan Pasieka, wicedyrektor biura pracy RPO.

— Wspieranie sektora turystycznego (krajowego — red.) nie ma nic wspólnego z pomocą najuboższym pracownikom — mówiła Barbara Długołęcka, prokurator krajowy.

Nawet broniący przepisu w imieniu Sejmu poseł Stanisław Rydzoń (SLD) zmienił zdanie.

— Przepis jest obecnie nieadekwatny do sytuacji — przyznał poseł.

Trybunał uznał przepis za niekonstytucyjny.

— Pracowników uprawnionych do korzystania z dopłat zróżnicowano niesprawiedliwie. Poza tym do ustawy wprowadzono niespójność. Jeden jej artykuł pozwala dopłacać tylko do wczasów krajowych, nie różnicując innych form działalności socjalnej. Inny stawia warunek świadczenia usług na terenie Polski także w tych innych formach — uzasadniał sędzia Jerzy Stępień.

I tylko sędzia Marek Kot-linowski złożył zdanie odrębne. Jego zdaniem ustawo-dawca miał prawo tak zróżnicować uprawnionych do dopłat, by wspierać turystykę krajową.

Od momentu opublikowania wyroku w „Dzienniku Ustaw” najubożsi pracownicy bda mogli liczyć na dopłaty do wypoczynku niezależnie od tego, gdzie go spędzają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu