Krakowska strefa chce mieć równe szanse

MAG
opublikowano: 20-04-2007, 00:00

Strefy ekonomiczne bez gruntów prywatnych? Dla Krakowskiego Parku Technologicznego to katastrofa. Będzie walczyć.

Strefy ekonomiczne bez gruntów prywatnych? Dla Krakowskiego Parku Technologicznego to katastrofa. Będzie walczyć.

Ministerstwo Gospodarki planuje ograniczenia we włączaniu do stref ekonomicznych gruntów prywatnych. Byłoby to możliwe tylko w przypadku inwestycji bardzo innowacyjnej lub dużej. Strefy obejmowałyby głównie grunty należące do Agencji Nieruchomości Rolnej (ANR), Agencji Mienia Wojskowego, gmin czy starostw. Może być z tym problem w Małopolsce.

— W ramach wyrównania nierówności konkurencyjnych między regionami chcemy zachować możliwość wykupu gruntów prywatnych. Komisja Europejska przychyliła się do pomocy dla regionów ściany wschodniej, więc może zgodzić się na wyjątek w przypadku Małopolski. Będziemy o to walczyć — zapowiada Krzysztof Poradzisz, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego.

Jego strefa jest już zagospodarowana w 95 proc. Poszerzenie wyłącznie o grunty nieprywatne raczej nie wchodzi w rachubę. Najlepszym przykładem jest zakup ziemi dla MAN.

— Łatwo kupiliśmy 80 ha skupione wcześniej przez prywatną osobę. Ale w przypadku pozostałych 60 ha musieliśmy wykupić 150 działek od 200 właścicieli. 30 proc. działek miało nieuregulowany stan własności — mówi Krzysztof Krzysztofiak, prezes Małopolskich Parków Przemysłowych (MPP), spółki powołanej do wykupu terenów dla inwestorów.

W Małopolsce niewiele jest przetargów ANR, brakuje też terenów poprzemysłowych. Jedyny taki grunt, 1600 ha po Hucie Sendzimira, trafił do Mittal Steel. Gmin nie stać na zamrażanie pieniędzy i wykup gruntów. Problem częściowo można rozwiązać, gdyby rząd potraktował tereny nabywane przez inwestorów od MPP za nieprywatne. Jest to możliwe, bo 97 proc. akcji MPP należy do województwa małopolskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Krakowska strefa chce mieć równe szanse