Krakowskim biurom nie grozi luka podażowa

opublikowano: 12-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jeśli deweloperzy dotrzymają słowa, w stolicy Małopolski nie zabraknie nowoczesnych powierzchni biurowych – twierdzą eksperci Newmark Polska. Problem z deficytem nie ominie natomiast Warszawy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czym na biurowej mapie Polski wyróżnia się Kraków
  • ile nowoczesnej powierzchni budują pod Wawelem deweloperzy
  • dlaczego luka podażowa nie ominie Warszawy

W Krakowie znajduje się 1,65 mln m kw. biur. To najwięcej spośród wszystkich miast wojewódzkich. Najsilniejszy jest tu także popyt. Z danych firmy doradczej Newmark Polska wynika, że w trzech kwartałach 2022 r. najemcy zakontraktowali prawie 134 tys. m kw. biur.

Nowoczesne centra usług dają popyt
Nowoczesne centra usług dają popyt
Zapotrzebowanie na biura w Krakowie kreują przede wszystkim firmy z sektora usług wspólnych. W stolicy Małopolski działa ich około 260 i zatrudniają 92 tys. osób.

Dobre perspektywy dla stolicy Małopolski

Choć utrudniony dostęp do finansowania skłonił deweloperów w wielu miastach do wstrzymania inwestycji, okazuje się, że nie dotyczy to Krakowa. Od początku roku spółki ukończyły tu ponad 91 tys. m kw. biur w ośmiu budynkach. Dla porównania w całym 2021 r. nowa podaż wyniosła zaledwie 60,7 tys. m kw.

W Krakowie buduje się obecnie ponad 125 tys. m kw. biur. Wiele z nich ma powstać już w przyszłym roku, a największe oczekiwane inwestycje to: Ocean Park B (28,6 tys. m kw.), KREO (24 tys. m kw.), Fabryczna Office (13,8 tys. m kw.), The Park Kraków 2 (12,5 tys. m kw.) oraz Mogilska 35 Office (10,6 tys. m kw.).

- Jeśli deweloperzy dostarczą rozpoczęte biurowce na czas, to w Krakowie nie powinno zabraknąć potrzebnych metrów - twierdzi Anna Madejska, doradczyni w Newmark Polska, zwracając jednocześnie uwagę, że coraz więcej międzynarodowych korporacji przenosi się do Krakowa.

– W tym roku w stolicy Małopolski zadebiutowały m.in. amerykańskie koncerny – Grass Valley i Huntsman Coporation oraz indyjskie przedsiębiorstwo Larsen & Taubro - dodaje Anna Madejska.

Czynsze w krakowskich biurach już od kilku kwartałów są stabilne i - w nowoczesnych obiektach klasy A wynoszą - 13,5-16 EUR za 1 m kw. miesięcznie. W przypadku starszych budynków jest to – 10-13 EUR za 1 m kw.

– Spodziewamy się, że ze względu na inflację i rosnące koszty budowy oraz duże zainteresowanie nową podażą, czynsze w budynkach klasy A zaczną rosnąć. Jednocześnie w starszych biurowcach, ze względu na bardzo dużą dostępność tych powierzchni oraz coraz mniejsze zainteresowanie nimi ze strony firm, możemy spodziewać się presji ze strony najemców na renegocjacje czynszów oraz pakietów zachęt – tłumaczy Anna Madejska.

Stolica szykuje się na braki

Widmo luki podażowej grozi natomiast Warszawie. Według danych Savillsa, w 2022 r. deweloperzy ukończyli tu około 256 tys. m kw. biur, czyli o 20 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

Nowa podaż w 2023 r. będzie historycznie najniższa i wyniesie niespełna 60 tys. m kw.

Eksperci firmy Avison Young dodają, że na koniec trzeciego kwartału 2022 r. w Warszawie budowało się zaledwie 160 tys. m kw. biur, podczas gdy w 2019 r. było to ponad 800 tys. m kw.

Popyt na nowoczesną powierzchnię jest natomiast rekordowo wysoki. W 2021 r. w stolicy wynajęto prawie 650 tys. m kw. biur. Tak duże zapotrzebowanie sprawiło, że już na początku 2022 r. zakontraktowano całą powierzchnię w nowych obiektach. Obecnie warszawskie biurowce cieszą się jeszcze większym zainteresowaniem. Od stycznia do września 2022 r. wynajęto w nich ponad 600 tys. m kw., co oznacza, że popyt zaczyna przewyższać podaż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane