Czytasz dzięki

Kraty straszą w galerii

opublikowano: 18-06-2020, 22:00

Opuszczone witryny licznych sklepów w Galerii Północnej i spotkanie z prasą — tak wyglądał protest najemców.

Kilkadziesiąt osób — właścicieli i pracowników sieci handlowych sklepów w Galerii Północnej w Warszawie — protestowało 18 czerwca przeciwko nieuwzlędnianiu przez właścicieli galerii trudnej sytuacji najemców związanej ze zmniejszeniem obrotów w sklepach. Protest zorganizował Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU). Protestujący podkreślali, że większość wynajmujących zmusza najemców w centrach handlowych do podpisywania umów na takich zasadach, jak w czasach, gdy ruch w galeriach był normalny. Opuszczone podczas protestu kraty miały stanowić memento, jak niedługo mogą wyglądać centra stosujące takie praktyki.

Najemcy nie chcą już płacić galeriom takich czynszów, na jakie
zgodzili się przed pandemią, gdy przychodziło do nich dwa razy więcej klientów.
Zobacz więcej

WARUNKI SIĘ ZMIENIŁY:

Najemcy nie chcą już płacić galeriom takich czynszów, na jakie zgodzili się przed pandemią, gdy przychodziło do nich dwa razy więcej klientów. Fot. Marek Wiśniewski

— Pandemia spowodowała zmiany w zachowaniach konsumenckich. Przez pierwsze cztery tygodnie po otwarciu ruch w centrach handlowych rzeczywiście rósł, ale potem zatrzymał się i utrzymuje na stałym, dużo niższym niż przed pandemią poziomie. To powinno pociągnąć za sobą znaczącą zmianę warunków kontraktowych w relacji wynajmujący — najemcy. Najemcy nie będą w stanie funkcjonować na starych zasadach — mówił Artur Kazienko, właściciel i prezes Kazar Group, członek zarządu ZPPHiU.

Według Pawła Kapłona, wiceprezesa ZPPHiU i przewodniczącego rady nadzorczej Tatuum, znaczna część zarządców stara się zrozumieć sytuację najemców i dostosować czynsze do ich możliwości w nowych warunkach. Jednak duża grupa utrzymuje sztywne stanowisko i tłumaczy to brakiem zgody właścicieli — funduszy inwestycyjnych — na renegocjowanie bardziej elastycznych umów. Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) tłumaczy stanowisko takich zarządców także tym, że właściciele nieruchomości nie są w stanie sfinansować kosztów epidemii, które ponoszą najemcy i jednocześnie utrzymywać operacje związane z utrzymaniem i finansowaniem centrów handlowych.

— Właściciele zostali pozbawieni przychodów przez okres 1,5 miesiąca, a obecnie rząd wyłączył przedsiębiorców działających w sektorze nieruchomości komercyjnych z możliwości ubiegania się o wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju — mówi Radosław Knap.

PRCH liczy, że nowe rozwiązania pomocowe, o które apelowała do rządu, zaowocują czasowym zniesieniem opłat m.in. za użytkowanie wieczyste nieruchomości i podatku od nieruchomości komercyjnych, co przełoży się na obniżenie kosztów dla najemców. Na stopniową odbudowę tradycyjnego handlu pozwoli także przywrócenie handlu w niedziele.

W przesłanym do prasy po proteście oświadczeniu firma GTC, zarządca Galerii Północnej, napisała: „Jesteśmy gotowi negocjować z każdym najemcą, jednak takie negocjacje wymagają czasu i nie jest możliwe, by zakończyć je w jeden dzień. Jeśli wszyscy podejdziemy do procesu negocjacji z cierpliwością i otwartą głową, jesteśmy przekonani, że uda nam się wypracować rozwiązania korzystne dla obu stron.”

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane