Kredyty dożynają pięciogwiazdkowe hotele

MW, Bloomberg
opublikowano: 24-09-2009, 15:52

Na właścicieli luksusowych hoteli w USA padł blady strach. Muszą uporać się z groźbą niewypłacalności. Dobijają ich astronomiczne pożyczki pod zastaw.

Jak wynika z analizy Realpoint LLC, zaległości 1,5 tys. ekskluzywnych hoteli amerykańskich sięgają 24,5 biliona dolarów. Jest to wskaźnik kredytów z zabezpieczeniem hipotecznym, które trudno im spłacać w ogóle albo w terminie. Z tego powodu niektóre firmy branży hotelarskiej znalazły się  na krawędzi bankructwa.

None
None

W badaniu wzięto pod uwagę tylko te placówki, które oferują pokoje za więcej niż 850 dolarów za noc. Choć także tańsze hotele odczuwają skutki kryzysu, jednak to głównie luksusowe obiekty znalazły się w największych opałach. Ceny za pokoje spadły średnio o 60 proc. w pierwszej połowie roku i 70 proc. rok wcześniej (dane Smith Travel Research).

Jednym z prestiżowych hoteli, którym grozi niewypłacalność, jest Four Seasons (Cztery Pory Roku) w Nowym Yorku. Obiekt ten ma aż 277 pokoi, w których na gości czekają iPody i posłania z egipskiego lnu oraz to wszystko, co odpowiada standardom pięciu gwiazdek. Jednak pod warstwą bogactwa i błyszczącego blichtru kryje się coś przerażającego. Cztery Pory Roku mają aż 90 dni zaległości w spłacie 100 milionów pożyczki. To gigantyczne zadłużenie może doprowadzić do upadku Four Seasons.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MW, Bloomberg

Polecane