Krótkie lokaty mają więcej zalet

KZ
opublikowano: 15-06-2012, 00:00

Wyższe oprocentowanie, szansa na „perełki” oraz większa elastyczność i wygoda — to lokatom krótkoterminowym daje przewagę nad dłuższymi.

Teoretycznie reguły są proste — im dłuższy okres zdeponowania pieniędzy w banku, tym wyższe powinno być ich oprocentowanie. W końcu bankierzy dłużej mogą obracać tymi pieniędzmi, więc powinni w zamian za to więcej płacić deponentom. Ale, jak sprawdzili eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl, w praktyce sytuacja wcale nie wygląda tak jednoznacznie.

Średnie oprocentowanie lokat na 3 lub 6 miesięcy wynosi średnio 4,25 proc., natomiast depozytów na rok albo 2 lata — o 0,3 pkt proc. więcej. Już jednak analiza średniego oprocentowania dziesięciu najlepszych depozytów na dany okres nie prowadzi do tak jasnych wniosków. Najwięcej, bo 6,44 proc., zarobić można na lokatach 3-miesięcznych, 6,19 proc. na rocznych i niewiele ponad 6 proc. na półrocznych i dwuletnich. Ale uwaga! Niektóre atrakcyjne lokaty 3-miesięczne są ofertami promocyjnymi, np. są nagrodami tylko dla osób, które założą rachunek w danym banku.

Jak więc oszczędzać, biorąc pod uwagę oprocentowanie depozytów? — Zazwyczaj najlepsze depozyty niezależnie od okresu mają oprocentowanie 6,20- -6,30 proc. Należy szukać jednak „perełek” — okazji, dzięki którym można zarobić więcej — mówi Mikołaj Fidziński z Comperii.pl.

7 proc. w skali roku zarobić można np. na dwuletniej Lokacie Zysk Co Miesiąc w Banku Pocztowym, na lokatach krótkoterminowych (1-3 miesiące) m.in. 8,5 proc. — 9 proc. w Meritum Banku czy w neoBAN- KU (tylko dla osób, które założą konto).

Ale oprócz oprocentowania, na decyzję o wyborze długości lokaty może mieć także wpływ możliwość dostępu do pieniędzy w razie pilnej potrzeby czy skorzystania z promocyjnej, atrakcyjnej oferty. To przemawia za krótszym terminem zamrożenia pieniędzy. Ale ma też minusy.

— Taka strategia jest ryzykowna, bo jeśli banki będą obniżać oprocentowanie, szybciej odczują to ci, którzy lokują oszczędności w produkty krótkoterminowe — mówi Mikołaj Fidziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu