Kryzys odbiera chęć do pracy

MBE
21-05-2010, 09:13

Polscy menedżerowie walczą z wypaleniem zawodowym. To konsekwencja kryzysu gospodarczego.

Menedżerowie pracują więcej za mniej, boją się utraty stanowiska i nie mają perspektyw na poprawę swojej sytuacji. Skutek? Są mniej efektywni w pracy. Według badania „Polski menedżer czasów kryzysu” tylko 23 proc. menedżerów pracuje ze stuprocentową efektywnością. A ponad połowa badanych określa ją na poziomie 60-70 proc. Z tego samego badania wynika również, że największym wyzwaniem, jakie stoi przed menedżerami w czasach złej koniunktury, to zwiększenie efektywności pracy bez zwiększania nakładów personalnych, czasowych i finansowych.

Sfrustrowany pracownik
Zobacz więcej

Sfrustrowany pracownik

To, że stres i wypalenie zawodowe zmniejszają wydajność pracy potwierdzają też badania prowadzone przez zespół prof. Bassama Aouila, psychologa z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wzięło w nim udział około 10 tys. osób. Wynika z niego, że co czwarty pracownik jest wypalony zawodowo, a kolejnym grozi wypalenie. Wywołuje je przede wszystkim stres przed zwolnieniem i pogarszające się warunki pracy.

- Nasze badania wykazały, że firmy przeprowadzają redukcję kosztów działalności na dużą skalę. Nie kierują się przy tym dobrem pracowników, a taka postawa na dłuższą metę okazuje się dość krótkowzroczna. Inwestycje w szkolenia, coaching i zarządzanie karierą pracowników szlifuje ich umiejętności funkcjonowania w kryzysie – uważa Marek Smolarz z firmy Diners Club Polska, która stworzyła platformę Talent Club.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Kryzys odbiera chęć do pracy