Kurs funta traci względem dolara

opublikowano: 23-01-2023, 13:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kurs funta doznaje deprecjacji w poniedziałek, spadając z siedmiomiesięcznego maksimum w stosunku do dolara. W zeszłym tygodniu dane pokazały, że brytyjska gospodarka radzi sobie lepiej niż się przewidywano, co zwiększyło oczekiwania na większe podwyżki stóp procentowych – podaje agencja Reutersa.

fot. Bloomberg

Kurs funta osiągnął poziom 1,24475 USD na początku handlu – była to najsilniejsza pozycja brytyjskiej waluty od 10 czerwca. Ruchy zostały zaostrzone przez słabą płynność z powodu święta Księżycowego Nowego Roku w głównych centrach finansowych, takich jak Hongkong i Singapur.

Notowania brytyjskiej waluty spadły ostatnio o 0,32 proc. do 1,2359 USD, tracąc więcej w stosunku do kursu euro, który wzrósł o 0,5 proc. do poziomu 88,05 pensów.

Ceny rynkowe wskazują na 70 proc. szans na podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych na lutowym posiedzeniu Banku Anglii. Według danych Refintiv podwyżka o 25 punktów bazowych jest w pełni wyceniona.

Brytyjska inflacja spadła w zeszłym miesiącu do 10,5 proc., jak pokazały dane opublikowane w środę, po osiągnięciu w październiku najwyższego poziomu od 41 lat.

Bazowy wskaźnik CPI, który nie obejmuje energii, żywności, alkoholu i tytoniu i który niektórzy ekonomiści uważają za lepszy przewodnik po trendach inflacyjnych, pozostał na niezmienionym poziomie 6,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane