W poniedziałek kurs euro osiągnął 9-miesięczny szczyt w stosunku do notowań dolara, ponieważ komentarze na temat europejskich stóp procentowych sygnalizujące dodatkowe gigantyczne podwyżki skontrastowały się z rynkową wyceną mniej agresywnej Rezerwy Federalnej – podaje agencja Reutersa.

Kurs euro osiągnął poziom 1,0927 USD, przebijając niedawny szczyt 1,08875 USD, osiągając najwyższy pułap od kwietnia ubiegłego roku.
Pomógł w tym członek rady zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Klaas Knot, który powiedział, że stopy procentowe wzrosną o 50 punktów bazowych zarówno w lutym, jak i w marcu, i będą nadal rosły w kolejnych miesiącach.
Ankieta agencji Reutersa przeprowadzona wśród analityków również opowiadała się za podwyżką o 50 punktów bazowych w marcu i ostatecznym szczytem 3,25 proc. z obecnej stopy 2 proc.
Według szefowej strategii walutowej Rabobank, Jane Foley, kurs euro jest również wspierany przez złagodzenie obaw przed recesją w związku ze spadkiem cen gazu ziemnego.
Dla kontrastu, kontrakty terminowe przeceniły prawie każdą szansę, że Fed mógłby poruszyć się o 50 punktów bazowych w przyszłym miesiącu i stopniowo obniżały prawdopodobny szczyt stóp procentowych od 4,75 proc. do 5,0 proc., z obecnych 4,25 proc. do 4,50 proc.
Inwestorzy mają również w cenie około 50 punktów bazowych obniżek stóp procentowych w USA na drugą połowę roku, odzwierciedlających słabsze dane o inflacji, wydatkach konsumpcyjnych i mieszkalnictwie.
Podpis: ON, Reuters