Kurs euro osiągnął 9-miesięczny szczyt w stosunku do dolara

opublikowano: 23-01-2023, 11:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W poniedziałek kurs euro osiągnął 9-miesięczny szczyt w stosunku do notowań dolara, ponieważ komentarze na temat europejskich stóp procentowych sygnalizujące dodatkowe gigantyczne podwyżki skontrastowały się z rynkową wyceną mniej agresywnej Rezerwy Federalnej – podaje agencja Reutersa.

Bloomberg

Kurs euro osiągnął poziom 1,0927 USD, przebijając niedawny szczyt 1,08875 USD, osiągając najwyższy pułap od kwietnia ubiegłego roku.

Pomógł w tym członek rady zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Klaas Knot, który powiedział, że stopy procentowe wzrosną o 50 punktów bazowych zarówno w lutym, jak i w marcu, i będą nadal rosły w kolejnych miesiącach.

Ankieta agencji Reutersa przeprowadzona wśród analityków również opowiadała się za podwyżką o 50 punktów bazowych w marcu i ostatecznym szczytem 3,25 proc. z obecnej stopy 2 proc.

Według szefowej strategii walutowej Rabobank, Jane Foley, kurs euro jest również wspierany przez złagodzenie obaw przed recesją w związku ze spadkiem cen gazu ziemnego.

Dla kontrastu, kontrakty terminowe przeceniły prawie każdą szansę, że Fed mógłby poruszyć się o 50 punktów bazowych w przyszłym miesiącu i stopniowo obniżały prawdopodobny szczyt stóp procentowych od 4,75 proc. do 5,0 proc., z obecnych 4,25 proc. do 4,50 proc.

Inwestorzy mają również w cenie około 50 punktów bazowych obniżek stóp procentowych w USA na drugą połowę roku, odzwierciedlających słabsze dane o inflacji, wydatkach konsumpcyjnych i mieszkalnictwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane