Kwota wolna na stole ministra

opublikowano: 22-12-2015, 22:00

Zanim zapadną decyzje w sprawie PIT, resort finansów chce porozmawiać z samorządowcami o łataniu dziury w ich budżetach.

Spotkanie z przedstawicielami miast, gmin i powiatów w sprawie kwoty wolnej od podatku Paweł Szałamacha, minister finansów, wyznaczył na 18 stycznia 2016 r. To przesądza, że limit nieopodatkowanych dochodów nie wzrośnie od 1 stycznia 2016 r., co pierwotnie zakładał prezydencki projekt. Z wczorajszego komunikatu Ministerstwa Finansów (MF) wynika, że do 8 tys. zł kwota wolna będzie podnoszona stopniowo, a nie jednorazowo, jak zaproponowała głowa państwa.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

— Słusznie, że MF chce się konsultować z samorządami, gdyż tak istotny wzrost kwoty wolnej od podatku pozbawi je dużej części dochodów. Mam jednak nadzieję, że minister finansów nie ograniczy się tylko do rozmów o kwocie wolnej, ale zajmie się także postulatemsystemowego rozwiązania problemów związanych z dochodami jednostek samorządowych — mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Drastyczne zwiększenie kwoty wolnej boleśnie uderzy w budżety samorządowe, w których około 50 proc. dochodów stanowią wpływy z PIT. Pracodawcy RP szacują,że gminy, miasta i powiaty stracą nawet 16 mld zł rocznie. Crido Taxand mówi o 10 mld zł. Kancelaria prezydenta wyliczyła, że ubytek w lokalnych kasach wyniesie około 7 mld zł. Samorządy ostrzegają, że bez działań osłonowych straty w PIT spowodują zatrzymanie inwestycji. Styczniowe spotkanie w MF będzie poświęcone poszukiwaniu sposobu zrekompensowania strat. Zwiększenie kwoty wolnej to jeden z priorytetów prezydenta Andrzeja Dudy i partii rządzącej. Wynika również z niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał jej podniesienie. Obecnie kwota wolna w Polsce jest jedną z najniższych w UE — wynosi zaledwie 3,1 tys. zł rocznie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu