Łatwiejszy dostęp do grantów z UE

opublikowano: 02-04-2021, 15:45

Dotacje pomogą MŚP skuteczniej rywalizować o fundusze unijne zarządzane bezpośrednio przez Brukselę.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wesprze firmy w odpowiednim przygotowaniu wniosków o dofinansowanie m.in. z takich programów unijnych jak Kreatywna Europa, LIFE, Horyzont Europa i Single Market Programme. W puli poddziałania 2.3.6 programu Inteligentny Rozwój („Granty na Eurogranty”) jest 5 mln zł, z czego 1 mln zł jest przeznaczony dla wnioskodawców z Mazowsza, a 4 mln zł dla MŚP z pozostałych województw. Każda firma ma szansę na grant w wysokości 280 tys. zł.

Nabór jest podzielony na pięć rund. Ostatnia zakończy się 27 stycznia 2022 r.

Arkadiusz Dewódzki, dyrektor departamentu internacjonalizacji przedsiębiorstw w PARP, podkreśla, że poprzednia edycja konkursu pokazała, że dofinansowanie jest bardzo potrzebne przedsiębiorcom startującym w wyścigu po wsparcie z programów zarządzanych bezpośrednio przez Komisję Europejską (KE).

— Aby ułatwić firmom zdobycie dotacji z Brukseli, dopracowaliśmy zasady ubiegania się o wsparcie z PARP. Chcemy dofinansować wszystkie projekty, które na to zasługują. Nie wymagamy od wnioskodawców faktur i dokumentowania wszystkich wydatków. W trakcie oceny projektu przedsiębiorcy będą mieli możliwość doprecyzowania szczegółów przedsięwzięcia — zaznacza Arkadiusz Dewódzki.

O dotacje z PARP mogą starać się także przedsiębiorcy chcący wziąć udział w naborze organizowanym przez KE, który jeszcze nie wystartował. Natomiast są już znane zasady ubiegania się o wsparcie z Bruskeli.

Przedsiębiorcy, którzy już złożyli projekty do KE, również będą mogli powalczyć o dofinansowanie PARP. Okres między składaniem wniosków w obu instytucjach nie może być dłuższy niż 30 dni. Ponadto projekt powinien być w trakcie weryfikacji przez KE.

PARP nie wymaga od przedsiębiorców wkładu własnego. Oferuje wsparcie na poziomie 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Granty sfinansują koszty opracowania studium wykonalności dla nowych przełomowych produktów — pod warunkiem, że jest ono wymagane w konkursie KE jako załącznik.

Co sfinansują dotacje

• usługi doradcze, które pomogą przygotować projekty planowane do realizacji w ramach jednego z programów UE

• opracowanie studium wykonalności — pod warunkiem, że jest ono wymagane w konkursie Komisji Europejskiej

• organizacja spotkań, w tym koszty podróży służbowych i poszukiwania partnerów projektu

• przygotowanie wniosku o dotację zgodnie z wymaganiami określonymi przez organizatora konkursu i działania związane z ewentualną korektą dokumentacji

• koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w przygotowanie projektu

• koszty związane z prezentacją wniosku przed komisją oceniającą projekty

• tłumaczenie dokumentacji konkursowej

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane