Li: Chiny nie będą osłabiać juana

opublikowano: 19-09-2018, 07:57

Chiny nie zdewaluują swojej waluty, aby eksport stał się bardziej konkurencyjny w wyniku wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, zadeklarował premier Li Keqiang, kilka godzin po tym, jak jego kraj podjął działania odwetowe wobec ostatniej fali podwyżek ceł przez administrację Trumpa.

Ostatnie wahania kursu wymiany juana były postrzegane jako celowy środek, ale to nieprawda - powiedział Li w przemówieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Tianjin

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Jednokierunkowa dewaluacja przyniesie Chinom więcej szkód niż pożytku. Chiny w żaden sposób nie pobudzą eksportu poprzez dewaluację swojej waluty – dodał szef chińskiego rządu.

Po tej wypowiedzi juan wzmocnił się 0,17 proc.

Prezydent Trump wielokrotnie oskarżał Chiny o sztuczną walkę ze słabością swojej waluty, chociaż jego rząd jeszcze oficjalnie nie uznał Pekinu za manipulatora walutowego.

Osłabienie juana w tym momencie nie byłoby rozsądne. Władze w Pekinie nie mogą zapomnieć o dużej niestabilności rynku finansowego z sierpnia 2015 r. wywołanej nieoczekiwaną słabością chińskiej waluty- ocenia, Chang Shu z Bloomberg Economics.

Wraz ze spowolnieniem krajowej gospodarki i wzrostem obaw o zbliżającą się wojnę handlową, juan osłabiał się ostatnimi czasy. W ciągu minionych pięciu miesięcy stracił około 8,5 procent w stosunku do dolara.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu