Liczba rejestracji nowych aut spadła

  • Jakub Sławiński
opublikowano: 08-08-2022, 13:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

O ponad 10 proc. spadała w kraju liczba rejestracji nowych aut. W lipcu, urzędnicy wydali “blachy” dla prawie 42 tys. pojazdów, o ponad 5 tys. mniej niż w tym samym okresie, rok temu - wynika z raportu Związku Dealerów Samochodów i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

fot. Angel Garcia/Bloomberg

W przypadku aut osobowych, prawie 19 proc. spadek widoczny jest w tzw. “sprzedaży na regon”. Firmy i przedsiębiorcy zarejestrowali w lipcu ponad 5,5 tys. nowych aut mniej, niż rok wcześniej.

Inaczej sytuacja wygląda w sektorze indywidualnym. Tu analitycy odnotowują wzrost sprzedaży “osobówek” o 15,2 proc. co przekłada się na 1418 sztuk sprzedanych więcej rdr.

Łącznie, w lipcu urzędy zarejestrowały 34 703 aut osobowych, czyli o 4 146 pojazdów mniej. Zmiana -10,7 proc. rdr. Większość z nich napędzana jest na benzynę.

Mniej ciężarówek

Podobna sytuacja jest na rynku samochodów dostawczych i ciężarowych. Tylko pojazdy o ładowności 3.5 - 16t były rejestrowane częściej niż rok temu. Urzędy wydały w lipcu 213 tablic dla takich ciężarówek, o 6 więcej niż w 2021 roku.

Samochodów dostawczych, do 3,5 t odnotowano 4 723, o 832 mniej niż rok wcześniej (-15 proc.). Liczba zarejestrowanych ciężarówek o masie 16 t wyniosła 2 344, o 116 mniej (-4,7 proc.). Przytłaczająca większość z zarejestrowanych pojazdów ciężarowych napędzana jest olejem napędowym.

Kurczy się rynek nowych autobusów. Klienci kupują niemal wyłącznie tylko te miejskie. Turystyczne tracą już ponad 70 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

Czytaj więcej: Załamanie na rynku nowych autobusów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane