Liderzy Podlasia Region w statystyce

GAS
opublikowano: 07-02-2008, 00:00

Tym razem w Białymstoku nie królował żubr. Filharmonię Podlaską opanowały gazele. Gazele Biznesu.

Tym razem w Białymstoku nie królował żubr. Filharmonię Podlaską opanowały gazele. Gazele Biznesu.

Przedstawiciele najdynamiczniej rozwijających się firm z Podlasia odebrali wczoraj pamiątkowe dyplomy i statuetki, a także wzięli udział w dyskusji po panelu eksperckim. Choć panel dotyczył funduszy unijnych, leasingu i giełdy, spotkanie zdominował pierwszy temat. Zdaniem przedsiębiorców, region jest krzywdzony przy ich podziale.

— Tylko duże podmioty mają szansę na dotację z programów krajowych. Podlasie jest za daleko od Warszawy — słychać było z sali.

Bolączek jest więcej. Na przykład Schengen.

— Podlascy przedsiębiorcy stracili wielu klientów zza wschodniej granicy, po tym jak 45 km od Białegostoku postawiono „żelazną kurtynę” —mówi jeden z przedsiębiorców.

Podlasianie obawiają się też, że przez zwlekanie urzędników nie zdążą wykorzystać dostępnych środków unijnych.

— Bieżąca perspektywa finansowa nosi nazwę 2007-13. Realnie patrząc, trzeba by ją nazwać 2009-13 — zauważa Adam Kulikowski, prezes zwycięskiego Unidrogu.

W sumie na Podlasiu „PB” i wywiadownia gospodarcza Coface Poland wyróżniły 82 firmy. Zwycięski Unidrog reprezentował prezes Adam Kulikowski i jego syn, Tomasz, też prezes, tyle że spółki córki Unidrogu — firmy PRDM.

— Liczymy, że gdy ruszą dotacje unijne, znów uda nam się sięgnąć po statuetkę. Na razie musimy zmierzyć się z najdłużej trwającą inwestycją w historii, czyli obwodnicą Augustowa — dodaje prezes Adam Kulikowski, którego firma jest podwykonawcą przy budowie.

Bardziej optymistycznie patrzy w przyszłość Dariusz Górny, dyrektor drugiego na liście regionalnej Polifaktora.

— Budujemy motorówki i co roku nasza sprzedaż rośnie i rośnie, i rośnie. Nawet gdybyśmy usiedli z założonymi rękami, rynek zmusi nas do działania. Zwłaszcza że każda z naszych łodzi jest inna — budujemy je indywidualnie dla każdego odbiorcy. To takie potrzebne podrapanie klienta pod bródką — zdradza sekret sukcesu Dariusz Górny.

„PB” wręczył też wczoraj nagrody dla firm, które w zestawieniu dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw utrzymują się najdłużej. SuperGazele trafiły do Centrum Informatyki ZETO oraz firm Malow i Promotech.

Powierzchnia (w tys. km kw.) 20,2

Ludność (w mln — 2007) 1,2

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (w tys. zł — 2007) 2,6

Stopa bezrobocia (w proc. — 2007) 10,6

Zarejestrowani bezrobotni (w tys. — wrzesień 2007) 48,3

PKB (w mld zł — 2006) 20,2

PKB na mieszkańca (w tys. zł — 2006) 16,7

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GAS

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner

KRD

Patroni honorowi

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu