Limity koncentracji w PPK

opublikowano: 15-02-2018, 09:34
aktualizacja: 15-02-2018, 09:48

Fundusz, który zdobędzie 15 proc. rynku PPK nie będzie mógł pobierać opłaty za zarządzanie, a tylko opłatę od wyników.

Dzisiaj rząd rusza z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Gotowy jest projekt, który trafi do Sejmu. PPK zacznie działać od stycznia 2019 r. Ogólne założenia są znane, gdyż zarys programowo został zaprezentowany w listopadzie ub.r. Z nowych rzeczy ciekawie wyglądają zasady wynagradzania funduszu inwestycyjnych, które będą zarządzały PKK. Górny limit prowizji wynosi 0,6 proc. aktywów, przy czym 0,5 proc. z tego może stanowić opłata za zarządzanie. 0,1 proc. to wynagrodzenie za wyniki.

Skarbonka
Skarbonka
GK, Puls Biznesu

Zgodnie z założeniami programu, jeśli jeden fundusz opanuje 15 proc. rynku, PPK nie będzie pobierać wynagrodzenia za zarządzanie. Chodzi o to, żeby uniknąć nadmiernej koncentracji rynku, ograniczającej wybór pracownika.

Rząd nie chce też dopuścić do nakręcenia się agresywnej kampanii reklamowej skierowanej do pracodawców i pracowników. Przepisy precyzują, że reklama ma być spokojna i stonowana. Obowiązywać też będzie zakaz wynagradzania pośredników pomagających w pozyskiwaniu klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane