LiuGong zbiera żniwo

opublikowano: 24-04-2017, 22:00

Są efekty 321 mln zł inwestycji w Stalowej Woli: trafiła tu produkcja maszyn z Chin.

Od 2011 r., gdy chiński LiuGong kupił Hutę Stalowa Wola, zainwestował w spółkę 321 mln zł. Firma wydała 25 mln zł na modernizację zakładu, w tym uruchomienie produkcji koparek i ładowarek LiuGong z silnikiem Tier4. Inwestowała też w prace B+R. W tym miesiącu zakład rozpoczął produkcję czterech nowych maszyn: trzech koparek gąsienicowych serii E i ładowarki kołowej. Wkrótce do produkcji wejdzie kolejny model ładowarki kołowej.

— Nie planujemy zwiększać zatrudnienia, które sięga 1240 osób. Celem jest optymalizacja i zwiększenie wydajności zakładu do maksimum. Przeprowadziliśmy modernizację jednej z linii i umieściliśmy tam produkcję nowych modeli maszyn — mówi Hou Yubo, prezes LiuGong Dressta Machinery. LiuGong zapowiada też stworzenie centrum badawczo-rozwojowego. To jednak bardziej zmiana organizacyjna.

— Chcemy przenieść służby konstrukcyjne, które są już w naszych strukturach. Będą też laboratoria badawcze, które obecnie znajdują się poza główną siedzibą firmy. W dziale B+R może pracować nawet około stu osób — szacuje Hou Yubo.

LiuGong zapłacił za HSW 135 mln zł w 2011 r. i 55 mln zł w 2012 r. Na koniec 2015 r. łącznie chińskie bezpośrednie inwestycje w Polsce wyniosły 198,5 mln EUR, wynika z danych NBP. Do największych przejęć należą zakup Huty Stalowa Wola i przejęcie Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku przez Tri Ring Group (ok. 300 mln zł). W Polsce działają m.in. WH Group, który przejął amerykański Animex, Beijing West Industries, który przejął Delphi z USA, producent telewizorów TPV Displays, Athletic Group produkujący rowery w Koszalinie czy Nuctech, producent skanerów z Kobyłki pod Warszawą. W ostatnich miesiącach sporo się działo. W czerwcu 2016 r. China Everbright International zdecydował się na zakup za 550 mln zł Novago, mławskiej firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów. W lutym „PB” informował, że chiński inwestor jest zainteresowany Korporacją Budowlaną Doraco z Trójmiasta. W marcu China Security & Fire podpisała umowę z Value4Capital na zakup ochroniarskiego Konsalnetu za 500 mln zł. Tydzień temu ruszyła budowa fabryki oświetlenia ledowego firmy Hongbo, która ma kosztować 100 mln EUR.

190 mln zł Tyle LiuGong zapłacił za Hutę Stalowa Wola, którą kupił w 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu